Aparat ortodontyczny – wygląd ma znaczenie

Aparaty ortodontyczne mają przywrócić nam prawidłowy zgryz i piękny uśmiech. Ale zaczynają też być ważnym elementem stylizacji. Wykonywane w kosmicznych technologiach, obecne na czerwonych dywanach i światowych wybiegach. Aparaty lingwalne, z klasycznymi gumkami albo samoligaturujące. Najlepsze dla dorosłych, młodych i dzieci. Wykonane z różnych materiałów i w odpowiednim kolorze. Jest w czym wybierać!

Według statystyk aparat ortodontyczny nosi już co dwudziesty Polak. To wciąż niewiele w porównaniu z Anglikami, Francuzami czy Amerykanami, gdzie w ciągu ostatnich 15 lat liczba dorosłych prostujących zęby wzrosła do prawie 35 proc. Za to najnowsze badanie King’s College w Londynie pokazuje, że jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o zwracanie uwagi na wygląd aparatów ortodontycznych. A więc co jest trendy?

Kolorowe aparaty dla dzieci

Żółty, niebieski, pomarańczowy, fioletowy, czarny, bordowy. Nawet akryl z brokatem albo barwa fluorescencyjna to już nic nowego w ruchomych aparatach ortodontycznych dla dzieci. Teraz w płytach akrylowych kolory miesza się ze sobą w różnych proporcjach i nasyceniu, ozdabia kalkomaniami, wtapia wybrane wzory, pisze imiona najmłodszych.

Ma być jeszcze nowocześniej? Wygląd aparatów ruchomych można ulepszyć metodą 3D w systemie Cubi Orth. To wymyślona we Włoszech innowacyjna technika, polegająca na nanoszeniu nadruków na różne powierzchnie za pomocą wyłącznie naturalnych barwników roślinnych. Takim samym motywem można pokryć także szczoteczkę do zębów i kubek na płyn do płukania ust. Co ciekawe, jeszcze do niedawna psychologowie uważali, że kolor może mieć wpływ na częstotliwość noszenia ruchomych aparatów ortodontycznych u dzieci. Jednak badania przeprowadzone w ubiegłym roku w Zakładzie Ortodoncji Eberhard Karls University w Tübingen na grupie 117 ochotników w wieku od 4 do 14 lat tego nie potwierdziły.

Współczesna ortodoncja ma nowocześniejszy sposób na niezdyscyplinowanych pacjentów: w akrylowej części aparatu zatapia się malutki elektroniczny sensor, który mierzy faktyczny czas noszenia. Następnie za pomocą czytnika dane są przenoszone do komputera, np. podczas wizyty u stomatologa, i pokazywane w postaci wykresów.

Modne dla młodych

Postęp technologiczny i prawdziwa rewolucja pod względem możliwości personalizacji wychodzi naprzeciw osobom noszącym popularne aparaty stałe ligaturowane. Bawmy się i twórzmy. Zamki metalowe, ceramiczne zbliżone kolorem do odcienia zębów ceramiczne albo przezroczyste z szafiru? W kształcie gwiazdki, serduszka czy kwiatka? Jakie gumki wybrać – neonowe czy dwukolorowe? Które są teraz modne, które będą najlepiej się prezentowały? Wyznaczający trendy w stomatologii pozwalają tego lata nosić aparaty jak najmniej widoczne. Lub przeciwnie.

Jaki kolor gumek do aparatu wybrać?

Podobnie jak na wybiegach lansuje się świeży zielony pieprz i róż rodem z sali balowej oraz odcień living coral, uznany przez amerykański Instytut Pantone za najmodniejszy kolor 2019 roku. Stawiasz na wyszukane efekty? Dobieraj kontrastujące barwy. Na przykład na przednich zębach załóż gumki jaśniejsze albo w zupełnie innym kolorze. Wiedz też, że latem chłodne brunetki dobrze wyglądają w aparatach z gumkami koloru złotego, pomarańczowego i fuksji. A w przypadku kobiet o jasnych włosach sprawdzą się różne wersje niebieskiego, karmelowy czy oliwkowy. Do wyboru, do koloru, co kto lubi. I chociaż możemy podjąć decyzję w ułamku sekundy, warto zastanowić się nieco dłużej nad kolorem gumek aparatu ortodontycznego. Jasne barwy (śnieżnobiały czy pudrowy róż) mogą sprawić, że zęby będą wydawać się żółtawe. Przy niebieskich gumkach aparatu szkliwo sprawia wrażenie jaśniejszego, za to sam aparat staje się bardziej wyeksponowany. Chociaż pozornie wydaje się, że czarny kontrastuje z bielą, w połączeniu z nim niekoniecznie śnieżnobiałe szkliwo będzie wydawało się bardziej szare. Niektórzy ortodonci wręcz ostrzegają: czarne gumki aparatu ortodontycznego będą wyglądały jak kawałki jedzenia, które utknęły między zębami. W podobny sposób działa kolor ciemnozielony – możemy wyglądać, jakbyśmy mieli resztki natki pietruszki czy szczypiorku w ustach.

Aparaty ortodontyczne dla dorosłych

To prawda, że im jesteśmy starsi, tym chcemy być zdrowsi. Mało tego, wielu osobom po 40. roku życia leczenie ortodontyczne jest wręcz zalecane, bo w tym wieku wady zgryzu mogą w większym stopniu przyczyniać się do chorób przyzębia, kłopotów z trawieniem i przemianą materii. Krzywe zęby bywają też odpowiedzialne za zgrzytanie, częste bóle głowy, karku, a nawet szumy uszne. Co zrobić, kiedy leczyć się ortodontycznie wypada i trzeba, ale widoczny na zębach aparat nie jest dla nas powodem do dumy? W takim wypadku wygląd może mieć jeszcze większe znaczenie. Jaki aparat ortodontyczny powinien wybrać dorosły?

Można wybrać aparat samoligaturujący (bezgumkowy), z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, szafirowymi lub z kryształów górskich. Dzięki temu nawet podczas szerokiego uśmiechu będzie widać tylko cienkie druciki, biegnące wzdłuż łuków zębowych. Takie aparaty już od dawna noszą na zębach Amerykanie, Kanadyjczycy czy Japończycy. Mówi się, że są to obecnie jedne z najpopularniejszych systemów ortodontycznych na świecie.

Produkowane w oparciu o technologie NASA, z innowacyjną budową zamków, gdzie nie trzeba już używać ligatur, z łukiem napinającym z pamięcią kształtu, ustawiają zęby w prawidłowych pozycjach szybciej niż ma to miejsce przy aparatach klasycznych.

Niewidoczny aparat lingwalny albo przeźroczyste nakładki na zęby

Ma być jeszcze bardziej dyskretnie? Dla dorosłych dobrym rozwiązaniem może być stały aparat lingwalny, zwany także językowym. Montuje się go po wewnętrznej, a nie zewnętrznej stronie łuków zębowych. Oryginalny, komfortowy, prestiżowy aparat lingwalny nie ma pierścieni i ligatur. Zamki dopasowuje się do każdego zęba z osobna, dzięki czemu przylegają idealnie jego powierzchni, a metalowe łuki mogą być wykonane również ze stopu złota. Aparaty ortodontyczne z metalowymi zamkami to niejedyna metoda na idealnie proste zęby. Coraz popularniejsze w Polsce jest leczenie ortodontyczne za pomocą przezroczystych nakładek na zęby. Jak to działa? Pacjent, po wcześniejszym komputerowym badaniu zgryzu, dostaje od stomatologa komplet nakładek, które stopniowo wymienia aż do całkowitego skorygowania wady, bo proces przesuwania zębów w szczęce pod wpływem aparatu zachodzi u wszystkich niezależnie od wieku.

Jaki aparat ortodontyczny ma wybrać dorosły? To zależy od preferencji, gustu i zasobności portfela. Jeśli chodzi o efekty leczenia, wszystkie działają podobnie, ale za aparat językowy trzeba zapłacić dwa razy więcej. Te bez gumek wymagają zaś większej higieny, a aparaty z ceramicznymi zamkami bywają kruche.

Ramka

Ceny estetycznych aparatów stałych

Koszty mogą się wahać w zależności od gabinetu, ale przeciętnie kształtują się następująco:

aparat stały metalowy (1 łuk) 1500 zł
aparat stały porcelanowy (1 łuk) 2000 zł
aparat stały kryształowy (1 łuk) 3800 zł
szyna ortodontyczna Clear Aligner 1000 zł

8879