Co to jest endodoncja?

Stomatologia ogólna, zachowawcza i dziecięca, ortodoncja, protetyka, chirurgia stomatologiczna i szczękowa – jak wiemy stomatologia składa się z kilku działów, które to zajmują się różnymi problemami związanymi najogólniej rzecz biorąc z uzębieniem. Do wymienionych należy dodać jeszcze jeden, a mianowicie endodoncję.

Choć sama nazwa „endodoncja” brzmi nam obco i nie potrafimy z niczym jej skojarzyć, okazuje się, że spora część z nas odbyła już leczenie endodontyczne zęba lub takowe ma w planie. Wobec tego, co to jest endodoncja? Na czym polega leczenie endodontyczne zęba? Jakie metody wykorzystuje endodoncja? Co to jest za dziedzina i kiedy znajduje zastosowanie?

Endodoncja – co to jest?

Jako, że endodoncja to jeden z popularniejszych działów stomatologii, w związku z czym bardzo prawdopodobne, że prędzej czy później będziemy musieli poddać się leczeniu endodontycznemu zęba, warto wiedzieć czym jest endodoncja.

Co to jest i na czym polega? Endodoncja to, jak już zostało wspomniane, jedna z dziedzin stomatologii, a dokładniej dział, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Co to oznacza? Otóż leczenie endodontyczne zęba to nic innego, jak leczenie kanałowe, o którym słyszeliśmy chyba wszyscy.

Na czym polega leczenie endodontyczne zęba?

Chcąc zrozumieć czym zajmuje się endodoncja, nie dość ustalić co to jest endodoncja. Trzeba jeszcze wyjaśnić na czym polega leczenie endodontyczne zęba. Zapewne wielu z nas, zresztą całkiem słusznie, leczenie kanałowe endodontyczne kojarzy się z koniecznością rozłożenia całego procesu na kilka sesji dentystycznych. I rzeczywiście, jeszcze do niedawna tak było.

Na szczęście, obecnie stosuje się nowoczesne, innowacyjne środki znieczulające umożliwiające wyleczenie kanału (czyli usunięcie miazgi zębowej) podczas jednej wizyty u stomatologa. Po podaniu znieczulenia stomatolog przy pomocy profesjonalnych, bardzo precyzyjnych narzędzi piłujących i penetrujących oraz mikroskopów i endometrów otwiera komorę zęba, usuwa miazgę z kanałów korzeniowych, odkaża je i wypełnia specjalną substancją. Jednak kiedy tak właściwie powinniśmy zdecydować się na leczenie endodontyczne zęba?

Leczenie kanałowe endodontyczne

Po krótkim wyjaśnieniu co to jest endodoncja i na czym polega leczenie endodontyczne zęba pozostaje wskazać, w jakich przypadkach jest one zalecane. Do najpopularniejszych przyczyn, które popychają stomatologów do zlecenia pacjentowi leczenia kanałowego endodontycznego należy zaliczyć: martwicę miazgi, zgorzele miazgi, głębokie ubytki o podłożu próchniczym, mechaniczne urazy zęba, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, a także nieprawidłowo wykonane leczenie endodontyczne zęba.

1069