Co to jest protetyka?

protetyka stomatologicznaJak powszechnie wiadomo, w ramach stomatologii wyróżnia się kilka działów czy też pomniejszych dyscyplin/specjalności.

Do najpopularniejszych należą przy tym ortodoncja, chirurgia stomatologiczna oraz protetyka.

Tym razem zatrzymajmy się przy tej ostatniej. Co to jest protetyka? Na czym polega leczenie protetyczne? Co to za metoda?

Do kogo skierowana jest oferta usług protetycznych? Jakich efektów można spodziewać się po poddaniu się zabiegom protetycznym i jakie korzyści z tego płyną?

Co to jest protetyka? Definicja

uzupełnienie protetyczneCo prawda wiemy już, że protetyka to jedna z dyscyplin stomatologii, jednak na czym tak właściwie polega? Czym się zajmuje? Co to jest protetyka i jaki jest cel leczenia protetycznego?

Co to za dział? Otóż protetyka w głównej mierze skupia się na rekonstrukcji uzębienia, a co za tym idzie odtwarzaniem odpowiedniego zgryzu oraz wyglądu zębów.

Leczenie protetyczne – co to i dla kogo?

protezy szkieletoweJak już ustaliliśmy, protetyka jako jeden z działów stomatologii zajmuje się rekonstrukcją uzębienia.

W związku z tym znajduje zastosowanie w sytuacji utraty lub silnego uszkodzenia zębów stałych, gdy standardowe metody stomatologii zachowawczej zawodzą, tzn. nie są w stanie poradzić sobie z tak wyraźnym brakiem zębów. Należy przy tym zaznaczyć, że problem utraty zębów może dotknąć zarówno osoby starsze, jak i młode, w sile wieku.

Do przyczyn takiego zjawiska zaliczamy bowiem nie tylko podeszły wiek, ale też różnego rodzaju choroby, urazy czy po prostu zaniedbanie higieny i pielęgnacji.

Wobec tego wszelkie zabiegi protetyczne skierowane są do wszystkich tych, którzy mają zauważalne braki w uzębieniu, bez względu na wiek.

Leczenie protetyczne – co to i na czym polega?

częściowa utrata uzębieniaChcąc w pełni zrozumieć co to jest protetyka, i jaki cel przyświeca oferowanym w najlepszych klinikach dentystycznych zabiegom protetycznym, należy jeszcze wyjaśnić na czym polega leczenie protetyczne.

Co to za leczenie? Jakie metody wykorzystuje? Otóż leczenie protetyczne sprowadza się do wykonania odpowiednio dopasowanych do zgryzu konkretnego pacjenta uzupełnień, które odbudowują tkanki zębów lub też całkowicie je zastępują.

Takie uzupełnienia protetyczne przybierają albo formę ruchomą, albo stałą. Te pierwsze to tak popularne niegdyś protezy, które w dowolnym momencie można wyciągać z jamy ustnej. Znajdują one zastosowanie w przypadku całkowitej utraty uzębienia lub większości zębów.

korony protetyczneZ kolei do uzupełnień stałych zalicza się mosty, korony oraz wkłady koronowo-korzeniowe. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i dopasowania najwłaściwszej dla niego metody i zabiegu protetycznego.

Zabiegi protetyczne – korzyści

Skoro ustaliliśmy już co to jest protetyka, na czym polega leczenie protetyczne, co to za metody stosuje się celem uzupełnienia braków w uzębieniu, na koniec warto wymienić korzyści płynące z poddania się zabiegom protetycznym.

I tak też, zaliczamy do nich przywrócenie właściwej pracy zgryzu, a nawet całego układu pokarmowego, łatwość w spożywaniu posiłków, a także zapobieganie przesuwaniu się pozostałych zębów i występowaniu ubytków w kościach. Równie ważna jest też estetyka – protetyka daje możliwość posiadania pięknego, lśniącego uśmiechu mimo przebytych chorób, urazów, wad, wieku.

3022