Do czego służą wyciągi ortodontyczne?

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób decyduje się na leczenie ortodontyczne, którego celem jest zniwelowanie różnego rodzaju zaburzeń zgryzu. W aparat stały inwestują nie tylko dorośli, którym od lat doskwiera np. nierówne ułożenie zębów, ale też rodzice z myślą o zdrowym, pięknym uśmiechu swoich pociech.

zmieniać wyciągi ortodontyczneI rzeczywiście, jeśli jest taka potrzeba, naprawdę warto skorzystać z nowoczesnych metod korygowania zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego.

Tym bardziej że obecnie ortodonci dysponują nowoczesnym, innowacyjnym sprzętem, który daje im możliwość dobrania idealnie dopasowanego do potrzeb konkretnego pacjenta aparatu.

Poza podstawowymi elementami, z jakich składa się aparat (zamki, łuk i gumki ortodontyczne), nierzadko zalecają też specjalne wyciągi na aparat ortodontyczny. Czym one są? Do czego służą wyciągi ortodontyczne? Jak obsługuje się wyciągi ortodontyczne, jak często zmieniać te elementy?

Wyciągi na aparat ortodontyczny

wewnątrzustne wyciągi ortodontyczneZanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie tytułowe, a więc „Do czego służą wyciągi ortodontyczne?”, wyjaśnijmy sobie czym one tak właściwie są. Otóż wyciągi na aparat ortodontyczny to specjalne lateksowe gumki, które stanowią dodatkowy (niekonieczny) element aparatu stałego.

Zakłada się je na specjalne haczyki przytwierdzone do zamków aparatu, z jednej strony na górnej szczęce, z drugiej na dolnej.

W niektórych przypadkach ortodonci decydują się na ich zastosowanie celem polepszenia czy też przyspieszenia efektów leczenia. Jednak, do czego służą wyciągi ortodontyczne.

Do czego służą wyciągi ortodontyczne, jaką pełnią funkcję?

gumek ortodontycznychSkoro wiemy już czym są wyciągi na aparat ortodontyczny, możemy wreszcie wyjaśnić do czego służą. Wyciągi ortodontyczne przede wszystkim dopasowują do siebie zęby górne i dolne.

W związku z tym wspierają aparat w ustawianiu prawidłowego zgryzu. Trzeba bowiem wiedzieć, że sam aparat koryguje ułożenie pojedynczych zębów czy nawet ciągu zębów, lecz nie wadę zgryzu jako taką.

zastosowanie wyciągów ortodontycznychJeśli więc pacjent ma zaburzenia zgryzu, nie ma szansy na to, by bez zastosowania wyciągów na aparat ortodontyczny łuki zębowe odpowiednio się ze sobą schodziły. Jednak i to nie wszystko. Do czego służą wyciągi ortodontyczne poza wymienionymi?

Jak się okazuje, znajdują one również zastosowanie w sytuacji, gdy pojedynczy ząb jest zupełnie poza łukiem – wyciągi pozwalają wprowadzić go do łuku. Co istotne, konieczna jest regularna, częsta wymiana wyciągów ortodontycznych. Jak często zmieniać te dodatkowe elementy aparatu?

Wyciągi ortodontyczne – jak często zmieniać?

leczenia ortodontycznegoNiestety wyciągi na aparat ortodontyczny mają to do siebie, że dość często się zużywają. Konieczna jest więc ich wymiana na nowe, co na szczęście nie jest niczym skomplikowanym.

W jakich odstępach czasu ściągać stare i zakładać nowe wyciągi ortodontyczne, jak często zmieniać te elementy? Otóż wymiana wyciągów jest konieczna nawet kilka razy na dobę.

Ze względów praktycznych zaleca się, by ściągać je po każdym posiłku i po wyszczotkowaniu zębów zakładać nowe. Wyciągi na aparat ortodontyczny tracą swoją elastyczność średnio po 12h od założenia.

3818