Endodoncja

Endodoncja – czym jest?

Endodoncja to pojęcie, które dla wielu osób brzmi bardzo enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak pewna dziedzina stomatologii, która zajmuje się przede wszystkim leczeniem kanałowym.

leczeniu kanałowymNiestety, większości z nas kojarzy się ono z wyjątkowo nieprzyjemnymi dolegliwościami. Na szczęście, współczesna endodoncja nie jest wcale tak straszna, jak mogłoby się wydawać.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z tej dziedziny stomatologii, warto byłoby się czegoś na jej temat dowiedzieć. Wówczas będziemy o wiele spokojniejsi udając się na zabieg.

Czym jest endodoncja i kiedy należy poddać się leczeniu kanałów?

Jak już zaznaczono na wstępie, endodoncja to jedna z gałęzi stomatologii. Jej podstawowymi zadaniami są diagnostyka oraz leczenie chorób miazgi zębowej.

leczeniu endodontycznymTa gałąź stomatologii zajmuje się również terapią tkanek okołowierzchołkowych.

Warto mieć świadomość tego, że istnieje wiele wskazań do leczenia kanałowego zębów. Przede wszystkim, leczeniu kanałów należy poddać się gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej.

Niestety, do takiego stanu rzeczy może nas doprowadzić całkiem sporo sytuacji.

Jeśli chcemy ustrzec się leczenia endodontycznego, przykładajmy się do higieny swoich zębów i do regularnych kontroli stomatologicznych. Mimo to nadal nie możemy mieć pewności co do tego, że leczenie kanałowe się nam nie przytrafi.

Czym jest endodoncja?

Endodoncja to dział tak zwanej stomatologii zachowawczej. Wbrew pozorom, zajmuje się ona nie tylko leczeniem, ale i diagnostyką. Ciężko byłoby bowiem leczyć jakiś nierozpoznany problem.

leczeniem chorób miazgi zębowejNiekiedy okazuje się, że po przeprowadzeniu diagnostyki, nie jest konieczne leczenie kanałowe, a pacjent wymaga innego rodzaju pomocy.

Co ciekawe, współczesna endodoncja może korzystać zarówno z endometrów, jak i z mikroskopów operacyjnych.

Są to narzędzia umożliwiające precyzyjne leczenie chorób, z którymi boryka się pacjent poszukujący pomocy.

Kiedy jest konieczne leczenie endodontyczne?

Jeżeli podejrzewamy, że możemy wymagać diagnostyki oraz leczenia endodontycznego, nie możemy zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy jest więc konieczne leczenie endodontyczne? Otóż należy mu się poddać przede wszystkim wówczas, gdy doszło do zaniedbania próchnicy, a także do poważnego urazu zęba. Warto pomyśleć o wizycie także wówczas, gdy złamał nam się ząb oraz wtedy, gdy planujemy w niedalekiej przyszłości wykonać most bądź koronę.

Lepiej udać się do gabinetu stomatologicznego w ramach profilaktyki niż wówczas, gdy problem jest już bardzo zaawansowany. Niemniej jednak, na profesjonalną pomoc możemy liczyć zawsze, nawet jeśli nasze kłopoty będą poważne.

Istotne jest jednak to, aby wybrać odpowiedni gabinet, w którym zostaniemy potraktowani w sposób profesjonalny.

Jak wygląda leczenie endodontyczne krok po kroku?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda leczenie endodontyczne krok po kroku. Pierwszym etapem jest oczywiście szczegółowa diagnostyka problemu pacjenta. Dopiero wówczas może zostać zaplanowane i wdrożone odpowiednie leczenie.

Na pewno należy wykonać zdjęcie RTG zęba oraz obejrzenie go. Później należy przystąpić do wyboru odpowiedniego znieczulenia miejscowego. Później lekarz stomatolog przeprowadza tak zwane opracowanie kanałów.

Następnie kanały zostają poddawane osuszeniu oraz wypełnieniu. Ostatni etap leczenia endodontycznego to wypełnienie zęba materiałem kompozytowym. To nic innego jak znana nam potocznie plomba.

Co to jest endodoncja mikroskopowa?

Współcześnie bardzo często wykonywana jest endodoncja mikroskopowa. Dzięki temu możliwe jest bardzo precyzyjne oczyszczenie wszystkich kanałów leczonego zęba. Wykorzystanie mikroskopu pozwala na znaczne skrócenie czasu leczenia, co jest bardzo ważne dla osób, którym zależy na czasie.

Co ciekawe, dzięki mikroskopowi możliwa staje się bardziej precyzyjna terapia. Istnieją pewne sytuacje, w których leczenie mikroskopowe jest szczególnie wskazane. Zaleca się je między innymi wówczas, gdy budowa zęba jest nietypowa.

Ile kosztuje leczenie endodontyczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje właściwie leczenie ednodontyczne. Niestety, nie da się odpowiedzieć na to pytanie w prosty sposób. Wiele zależy bowiem od indywidualnego przypadku. W niektórych przypadkach terapia będzie bardziej kosztowna, a w innych mniej.

Musimy jednak przygotować się zarówno na koszty związane z diagnostyką, jak i z leczeniem. Już samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego może nas kosztować około stu złotych. Cena leczenia jednokanałowego może wahać się w granicach od 1200 złotych. Jeżeli jednak leczymy ząb czterokanałowy, cena może wynieść nawet 3500 złotych.

Wiele zależy również od miejsca, w którym podajemy się leczeniu. Jeżeli zależy nam na tym, aby leczenie nie było zbyt kosztowne, musimy przejrzeć kilka lub nawet kilkanaście różnych ofert. Wówczas istnieje spora szansa na to, że uda nam się znaleźć ofertę atrakcyjną pod względem cenowym oraz jakościowym.

Tak naprawdę, każdy z nas musi samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą tego, w jakim gabinecie stomatologicznym się leczyć. Warto zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych gabinetów. Im więcej tych pozytywnych, tym rzecz jasna lepiej. Jeśli jakiś gabinet posiada sporo negatywnych opinii, lepiej poszukajmy innego.

Czy NFZ płaci za leczenie endodontyczne?

Nie da się ukryć, że za prywatne leczenie endodontyczne będziemy musieli dużo zapłacić. Wielu osobom może to bardzo przeszkadzać. Na szczęście, możliwe jest leczenie kanałowe w ramach NFZ.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że u dorosłych można wyleczyć kanałowo jedynie przednie zęby. Jeżeli więc zależy nam na wyleczeniu dużej ilości zębów, musimy przygotować się na duże koszty. Lepiej znaleźć dobry prywatny gabinet stomatologiczny, w którym poddamy się kuracji.

Warto także troszczyć się o to, aby higiena jamy ustnej była odpowiednia. Myjmy zęby minimum dwa razy w ciągu dnia, najlepiej przez dwie, trzy minuty. Pamiętajmy również o starannym nitkowaniu zębów. Wówczas istnieje duża szansa na to, że unikniemy leczenia kanałowego i związanych z nim kosztów.

972