Aktualnośći
Higiena jamy ustnej
Mało kto lubi leczenie dentystyczne. Trudno się temu dziwić, bo zazwyczaj jest ono bolesne i kosztowne. Jeżeli zależy nam na tym, aby leczyć swoje zęby jak najrzadziej, musimy o nie po prostu dbać. Warto zatem dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej dorosłych pacjentów
Jeżeli zależy nam na prawidłowej higienie jamy ustnej, musimy zacząć od wyboru odpowiedniej szczoteczki. Warto zatem poznać rozmaite ich rodzaje.
Należałoby także mieć świadomość tego, czym kierować się przy wyborze pasty do zębów.
Dobrze byłoby też zaznajomić się z podstawowymi zasadami szczotkowania zębów. Wreszcie, należałoby zdobyć wiedzę na temat czyszczenia swojego języka oraz na temat używania nici dentystycznych.
Rodzaje szczoteczek do zębów
Współcześnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo szczoteczek do zębów. Najpopularniejsze wciąż są klasyczne szczoteczki manualne.
Wśród nich znaleźć można szczoteczki o włosiu bardzo miękkim, jak również o włosiu średnio twardym czy bardzo twardym.
Jeżeli mamy wrażliwe dziąsła, powinniśmy zdecydować się na pierwszą z wymienionych opcji. Oprócz szczoteczek manualnych, wyróżnić można także te elektryczne.
Cieszą się one całkiem sporym zainteresowaniem i dostępne są różne ich wersje. Ostatnimi czasy sporo mówi się o tak zwanych szczoteczkach sonicznych. Uważane są one przez niektórych dentystów za najlepsze i najskuteczniejsze narzędzie do oczyszczania zębów.
Tak naprawdę jednak, możemy zdecydować się na jakikolwiek rodzaj szczoteczki. W tej kwestii na pewno warto kierować się swoimi własnymi preferencjami.
Ważne jest także i to, aby przestrzegać zaleceń użytkowania konkretnej, wybranej przez nas szczoteczki. Trzeba także dbać o regularne jej czyszczenie.
Pasta do zębów
Wybór szczoteczki to nie wszystko. Trzeba także starannie wybrać pastę, przy pomocy której oczyścimy powierzchnię naszych zębów. W sklepach można znaleźć naprawdę mnóstwo przeróżnych past.
Niektóre z nich są pozbawione dodatku fluoru, inne nie. Wiele past bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach aktywnych, ale nie można powiedzieć tego o wszystkich. Która pasta będzie zatem najlepsza? Nie można odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny.
Bardzo wiele zależy od naszych osobistych upodobań i preferencji. Warto kierować się zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu.
Jeżeli zależy nam na wybieleniu szkliwa, wybierzmy pastę wybielającą. Bardzo często będzie ona zawierała dodatek węgla aktywowanego.
Jeśli natomiast nasze dziąsła są bardzo wrażliwe i często krwawią, postawmy na pastę dedykowaną delikatnym dziąsłom. Jeżeli naprawdę ciężko jest nam wybrać samodzielnie jakąś pastę, zawsze możemy poprosić o pomoc naszego stomatologa.
Podstawowe zasady szczotkowania zębów
Szczotkując zęby, należy przestrzegać kilku dość istotnych zasad. Przede wszystkim, należy to robić dokładnie i z należytą starannością.
Bardzo ważna jest również zasada regularności. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy w ciągu dnia, chociaż najlepiej byłoby to robić po każdym posiłku. Jeśli chodzi o czas trwania tej czynności, powinien on wynosić około dwóch minut.
Najlepiej byłoby zaś myć swoje zęby przez trzy minuty. Pamiętajmy jednak o tym, że przynajmniej raz w roku jesteśmy zobowiązani do udania się do dentysty w celu wykonania tak zwanego skalingu.
Jak szczotkować zęby?
Jak już zaznaczono powyżej, najważniejsze jest to, aby myć swoje zęby systematycznie i odpowiednio długo. Nie należy zapominać również o tym, że szczotkowanie zębów powinno odbywać się we właściwy sposób.
Szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Należy szczotkować zęby w sposób delikatny, ale stanowczy. Zbyt mocne ich szczotkowanie mogłoby doprowadzić do podrażnień i krwawienia.
Zbyt słabe mogłoby zaś nie usunąć wszelkich zanieczyszczeń. Jeżeli ciężko jest nam zadbać o to, aby szczotkowanie trwało odpowiednią ilość czasu, włączajmy sobie stoper. Z czasem, kilkuminutowe mycie zębów powinno wejść nam w nawyk.
Szczotkowanie języka
Bardzo wielu z nas zapomina o tym, jak ważna jest właściwa higiena języka. Niestety, pomijamy ten etap z różnych względów. Albo nie mamy czasu, albo też nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo ważne jest mycie języka.
Znajdują się na nim różnego rodzaju bakterie, które mogą odpowiadać za pojawienie się próchnicy i innych chorób jamy ustnej.
Do oczyszczenia języka można wykorzystać szczoteczkę, jeżeli jest ona do tego odpowiednio przygotowana. Taką informację zamieszcza zazwyczaj producent na jej opakowaniu.
W przypadku szczoteczek sonicznych i elektrycznych, bardzo często stosuje się inną nakładkę umożliwiającą dokładne umycie języka. Można również korzystać ze specjalnych czyścików do języka. Pozwolą one w umiejętny i sprawny sposób usunąć z jego powierzchni zanieczyszczenia, zwłaszcza te w postaci osadu.
Czyszczenie języka powinno odbywać się w trakcie każdego mycia zębów, zarówno rano jak i wieczorem. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób czyścić swój język, warto obejrzeć poradnik w Internecie. Dobrym pomysłem może okazać się także odświeżenie jamy ustnej przy pomocy specjalnego płynu.
W ten sposób pozbędziemy się zarówno zanieczyszczeń języka, jak i zębów. Płyn do higieny jamy ustnej można z powodzeniem przygotować samodzielnie.
Popularny jest na przykład domowy płyn z goździkami, jak również płyn na bazie szałwii.
Można skorzystać także z tych, które są dostępne w drogeriach internetowych i stacjonarnych.
Jak nitkować zęby?
Nitkowanie zębów to kolejna ważna czynność, której nie należy pomijać w trakcie porannego i wieczornego rytuału higieny jamy ustnej.
Zęby najlepiej nitkować bezpośrednio przed umyciem ich przy pomocy szczoteczki. Bardzo ważne jest to, aby wyposażyć się w odpowiednie nici.
Wydaje się, że znajdziemy je bez problemu w aptekach oraz drogeriach. Nie ulega wątpliwości, że nitkowanie zębów powinno być wykonywane starannie.
Należy oczyszczać każdego zęba, zwłaszcza te znajdujące się ciasno obok siebie. Nietrudno o to, aby między nimi znalazły się resztki pożywienia.