pielęgnacja zębów

Historia stomatologii – pielęgnacja zębów kiedyś i dziś

Protetyka i leczenie zębów w starożytności

Leczenie stomatologiczne i protetyczne w starożytności było bardzo ograniczone. Ludzie starożytności nie mieli dostępu do nowoczesnej opieki zdrowotnej.

płukania jamy ustnejPrzeżyli dzięki protezom dentystycznym i lekom ziołowym. Z czasem leczenie stomatologiczne stało się bardziej dostępne i akceptowalne. W rezultacie w XX wieku nastąpił gwałtowny wzrost nowoczesnych zabiegów dentystycznych i ortopedycznych.

Starożytni Egipcjanie cierpieli na próchnicę, która była powszechna w starożytności. Używali różnych mieszanek do leczenia próchnicy i promowania zdrowia zębów.

Środki te nie były jednak zbyt skuteczne. Nie mieli też możliwości wykrycia, czy ktoś ma zepsute zęby.

higienę jamy ustnejW konsekwencji wykonaliby leczenie kanałowe bez usuwania kamienia nazębnego czy szkodliwych bakterii. Doprowadziło to do dalszej próchnicy i chorób wśród osób z zepsutymi zębami.

Pielęgnacja zębów – dawne szczotki do mycia zębów

Higiena stomatologiczna przeszła długą drogę od czasów starożytnych; jednak wiele osób nadal nie dba o swoją jamę ustną w wystarczającym stopniu.

Ludzie muszą pamiętać, że zdrowie jamy ustnej jest tak samo ważne jak utrzymanie narządów ciała. Odpowiednio dbając o jamę ustną można uniknąć wielu poważnych problemów, w tym między innymi próchnicy, zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i chorób dziąseł.

higiena jamy ustnejLekarze muszą współpracować z pacjentami, aby upewnić się, że wszyscy mają dobry stan zdrowia jamy ustnej.

Etruskie protezy ze złota

Protezy, znane również jako złote korony dentystyczne, mają długą historię. Były używane w stomatologii od tysięcy lat i są nadal używane.

Etruskowie, którzy żyli w starożytnych Włoszech, stworzyli wiele unikalnych wzorów złotych koron dentystycznych. Ich złote zęby były niezwykłe i nadal fascynują ich badania.

Epoka Etrusków była okresem kultury greckiej i rzymskiej, która miała miejsce w środkowym regionie Morza Śródziemnego około VIII wieku pne. W epoce Etrusków mieszkańcy starożytnych Włoch stworzyli wiele złotych koron dentystycznych w celach estetycznych.

szczotkowanie zębówProjekty zębów zostały oparte na naturalnej architekturze ludzkiej szczęki.

Korony służyły jako sposób na zachowanie zdrowia jamy ustnej poprzez zastępowanie brakujących zębów i korygowanie zniekształconych. Dodatkowo złote korony dentystyczne dodawały noszącemu wygląd i pewność siebie.

Aby stworzyć te niezwykłe projekty koron, etruscy dentyści wykorzystali jako model naturalne zęby swoich pacjentów. Uformowali metalową ramę wokół zęba, aby utrzymać na miejscu wysadzaną klejnotami koronę.

zęby mleczneAby stworzyć te ramy, dentyści etruscy używali metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro.

Ukształtowali również wierzchołki guzków szkliwa w metalu, tworząc funkcjonalną ramę zęba. Te korony protegowane pozostawały na miejscu przez wiele godzin, a nawet dni dzięki ślinie pacjenta.

Sztuczne zęby w innych kulturach

Epoka Etrusków kończy się wraz z panowaniem rzymskim nad starożytnymi Włochami około I wieku pne. Następnie kultura rzymska rozprzestrzeniła się w całej środkowej i północnej Europie dzięki powiązaniom handlowym ze starożytną Grecją.

płytki nazębnejWielu artystów podróżowało z północnych Włoch do Rzymu, aby zaprezentować swoje talenty w tym okresie – w tym Leonardo da Vinci i Raphael.

Ten kulturowy rozkwit doprowadził do powstania wielu arcydzieł sztuki, w tym fresków, mozaik i obrazów. Jednak żadne z nich nie może się równać z tym, jak wspaniałe korony dentystyczne ze złota etruskiego nadal wyglądają dzisiaj.

Złote korony dentystyczne są nadal używane w stomatologii do celów kosmetycznych lub do zachowania zdrowia jamy ustnej.

higieny jamy ustnejJednak nie ograniczają się już do praktykujących etruskich; każdy, kto ma braki w uzębieniu, może sobie teraz na nie pozwolić dzięki nowoczesnej technologii.

Jako okres artystyczny, który inspirował przyszłych mistrzów, takich jak da Vinci i Raphael, wiecznie piękne kreacje epoki Etrusków na zawsze zostaną zapamiętane w historii.

Implantologia w Europie

Stomatologia w starożytności znacznie różniła się od tego, czym zajmujemy się obecnie. Starożytni Grecy używali złota i srebra do robienia sztucznych zębów i uzupełniania brakujących zębów.

czyszczenia zębówEnzymy proteolityczne zostały użyte do rozbicia pozostałej naturalnej struktury zębów, aby zęby zastępcze dobrze się wtopiły.

Była to powszechna praktyka w starożytnej Grecji, gdzie wymiana wszystkich zębów była normą.

W rzeczywistości większość ludzi, którzy potrzebowali implantu, zrobiła to po śmierci, ponieważ koszt był wówczas kosztowny i rzadki.

Starożytni Grecy używali również enzymów proteolitycznych do leczenia brakujących lub uszkodzonych zębów. Nakładali mieszaninę enzymów na dotknięty obszar przez około dziesięć minut przed nałożeniem materiału wypełniającego.

szczotkowania zębówUsunęliby również wszystkie zdrowe otaczające zęby, aby uzupełnienie wyglądało naturalnie po zakończeniu.

Istnieją dowody na to, że praktykowano to również w innych kulturach: Rzymianie, Chińczycy, Hindusi, Babilończycy, Egipcjanie i Grecy używali protez zastępczych lub protez wykonanych ze srebrnych lub złotych płytek. było w starożytności, ale sprawy potoczyły się daleko od miejsca, w którym były wtedy.

Wynalezienie pasty do zębów w XIX wieku pomogło poprawić zdrowie zębów ówczesnych obywateli Europy.

Jednak zdrowie zębów poprawiło się jeszcze bardziej, gdy w XX wieku pojawiła się nowoczesna medycyna, oferująca między innymi leczenie schorzeń ortopedycznych i chorób nowotworowych.

Średniowieczna pielęgnacja zębów i leczenie ubytków

naturalna pielęgnacja zębówPraktyka periodontologii rozpoczęła się w średniowieczu. To wtedy zaawansowana wiedza medyczna doprowadziła do powstania licznych praktyk dentystycznych.

Periodontologia zajmuje się zapaleniem dziąseł i innymi powiązanymi problemami dziąseł i zębów. Obejmuje również usuwanie zębów, które zostały odsłonięte z powodu choroby dziąseł lub próchnicy.

Postęp medycyny w tym czasie doprowadził do praktyki chirurgii stomatologicznej; pozwoliły również na lepsze metody znieczulenia i sterylizacji. Niestety, takie nieodpowiednie metody praktyki wyrządziły więcej szkody niż pożytku.

pielęgnacji jamy ustnejNowoczesne metody leczenia poczyniły ogromne postępy od czasów średniowiecza, ale ludzie nadal szukają pomocy dentystycznej, gdy jest to konieczne.

Ubytki to jeden z wielu problemów dentystycznych, które regularnie nękają ludzkość. Wynika to z faktu, że ludzie są doskonałym źródłem informacji dla pacjentów na temat problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Kiedy ludzie odczuwają ból lub uszkodzenie zębów, szukają pomocy medycznej, aby jak najszybciej rozwiązać problem.

W tym czasie lekarze słuchają doświadczeń swoich pacjentów i odpowiednio je traktują. Zasadniczo ludzie mogą poprawić stan zdrowia jamy ustnej dzięki opiniom pacjentów na temat nowoczesnych standardów opieki zdrowotnej.

Przełom w protetyce

pielęgnacji zębówNajwcześniejszymi znanymi dentystami byli Dentysta plemienne z Gdańska, którzy mieszkali w XIII-wiecznej Polsce.

Byli tam, aby pomóc w bólu zęba po operacjach lub innych zabiegach dentystycznych.

Jednak dentyści nie byli tak popularni w średniowieczu jak dzisiaj – większość ludzi otrzymywała podstawową opiekę dentystyczną od swojego lekarza.

Poza tym nie każda osoba miała dostęp do dentysty; osoby mieszkające na obszarach wiejskich lub obszarach dotkniętych kryzysem ekonomicznym miały w tym okresie niewielki dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej jamy ustnej. Dlatego w tamtych czasach ubytki często nie były leczone w tych regionach.

Ubytki w zębach były powszechnym problemem przed wynalezieniem nowoczesnych narzędzi i technik dentystycznych. Ogólne opcje opieki zdrowotnej dostępne w tym okresie były niewystarczające, więc dentyści opracowali nowe metody leczenia problemów z zębami i bólu zębów – zwłaszcza w średniowieczu.

zębów dzieciLudzie nadal szukają opieki dentystycznej, gdy jest to konieczne, co doprowadziło do wynalezienia nowoczesnych klinik i technik dentystycznych, co pozwala dziś na lepsze ogólne standardy zdrowia jamy ustnej.

Pielęgnacja zębów – wynalezienie nitki dentystycznej

Opieka stomatologiczna to nauka i sztuka utrzymywania zdrowych zębów i dziąseł. Po wielu latach intensywnych badań i rozwoju nić dentystyczna została wynaleziona w XIX wieku przez niemieckiego chirurga dentystycznego Jacoba H. Riisa.

Ta cienka, bawełniana nić stała się bardzo popularna w ciągu zaledwie kilku lat, ponieważ zrewolucjonizowała zdrowie jamy ustnej i znacznie ułatwiła zapobieganie chorobom jamy ustnej.

Pielęgnacja zębów stała się znacznie prostsza, gdy wynaleziono nić dentystyczną. Lekarze zaczęli używać nici dentystycznej jako substytutu trudnych zabiegów chirurgicznych.

Delikatnie usuwając płytkę nazębną, nić dentystyczna oszczędza czas i pieniądze dentystów. Ponadto używanie nici dentystycznej ułatwiło czyszczenie w głębi jamy ustnej, co znacznie zmniejsza ryzyko przedostania się szkodliwych bakterii do żołądka i wywołania choroby.