Ile razy dziennie myć zęby?

mycie zębówChcąc utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej oraz zdrowie zęby, po pierwsze musimy odpowiednio dbać o nie na co dzień, po drugie – systematycznie kontrolować stan uzębienia u stomatologa, który w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.

Zatrzymajmy się jednak przy codziennej pielęgnacji, czyli regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów przy użyciu szczoteczki i pasty.

Ile razy dziennie myć zęby? Dwa, trzy, a może tylko raz dziennie?

Jak często myć zęby i jak długo powinno się myć zęby? Ilu minut potrzeba, aby należycie oczyścić jamę ustną? W końcu, kiedy najlepiej myć zęby – przed czy po posiłku?

Jak często myć zęby?

prawidłowo myć zębyTo, ile razy dziennie myć zęby od wieków zastanawia ludzi, a nawet budzi sporo kontrowersji, zwłaszcza, że co i rusz pojawiają się w tym temacie nowe opinie kolejnych naukowców.

Ostatnimi czasy, można było np. przeczytać, że zęby w zasadzie wystarczyłoby myć raz dziennie – wieczorem, przed pójściem spać.

I rzeczywiście, nie byłoby to do końca takie złe, jednak pod warunkiem, że każdy ząb oddzielnie zostałby bardzo dokładnie przez nas wyczyszczony z każdej strony, a to niestety jest mało prawdopodobne, a wręcz niemożliwe.

mycie zębówJak się okazuje, w większości szczotkujemy zęby nie dość dokładnie lub po prostu niewłaściwie.

W związku z tym najbezpieczniej myć zęby dwa, a nawet trzy razy dziennie. Jednak rzeczywiście, największą wagę warto przykładać do wieczornej higieny. A jak długo powinno się myć zęby oraz kiedy najlepiej myć zęby?

Jak długo powinno się myć zęby?

myciu zębówCo do tego, jak długo powinno się myć zęby stomatolodzy i inni eksperci są zgodni – optymalny czas mycia zębów to około 2 minuty.

W takiej sytuacji jesteśmy w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu – tj. około 30 sekund na każdą stronę (partię zębów) – zęby górne i dolne po lewej stronie oraz górne i dolne po prawej stronie.

Pozostaje zatem jeszcze jedna nierozwiązana kwestia, a mianowicie kiedy najlepiej myć zęby?

Kiedy najlepiej myć zęby?

długo myć zębyCo prawda, ustaliliśmy już jak często myć zęby, czyli ile razy dziennie myć zęby, a także jak długo powinno się myć zęby. Niemniej, równie ważna jest dokładna pora szczotkowania.

Wbrew pozorom okazuje się, że ogrom ludzi nie do końca wie, kiedy najlepiej myć zęby. Zatem, zapamiętajmy, że zęby należy zawsze myć po posiłku, a więc po śniadaniu i po kolacji (i ewentualnie po obiedzie).

Co ciekawe i niesamowicie ważne, nie należy jednak zabierać się za higienę jamy ustnej zbyt szybko. Po jedzeniu i piciu warto odczekać przynajmniej 30 minut.

W przeciwnym razie narażamy się na uszkodzenie szkliwa, ponieważ ślina nie zdąży obniżyć poziomu kwasowości. Stąd też, bardzo istotne, by zaczekać przynajmniej pół godziny.

4321