Aktualnośći
Implant zęba – kiedy wstawić i ile kosztuje?
Czym są implanty stomatologiczne?
Implanty zębowe to nowoczesna dziedzina stomatologii. Dzięki nim możliwe jest idealne odtworzenie braków zębowych.
Implanty dentystyczne są wykonywane przez lekarza implantologa, który wkręca tytanowe śruby w kość szczęki. Implanty zastępują korzenie zębów.
Dopiero korona porcelanowa osadzona na samym implancie stanowi kompletną odbudowę zęba.
Głównymi zaletami implantów dentystycznych jest ich wysoka trwałość i komfort przez wiele lat użytkowania.
Implanty dentystyczne są bezpieczne nawet dla alergików – wykonane z tytanu, niealergizujące iw pełni akceptowane przez organizm.
Stosowane przez nas implanty Swiss Straumann zapewniają wysoką jakość zabiegów implantacyjnych oraz późniejsze wieloletnie funkcjonowanie implantów i koron porcelanowych.
Operacja implantologiczna jest dostępna dla prawie każdego pacjenta.
Wybierając zaufanego i doświadczonego lekarza implantologa w Warszawie możesz liczyć na profesjonalny, bezbolesny zabieg, który skraca czas do niezbędnego minimum.
Implant zęba – rodzaje
Chociaż podstawową funkcją implantów dentystycznych jest zastąpienie zębów, istnieją obszary, w których implanty dentystyczne mogą pomóc w innych zabiegach dentystycznych.
Ze względu na swoją stabilność implanty dentystyczne służą do podtrzymywania ruchomych protez i zapewniają bezpieczniejsze i wygodniejsze dopasowanie.
Dodatkowo w chirurgii ortodontycznej mikroimplanty dentystyczne mogą działać jako tymczasowe urządzenia kotwiące (TAD), pomagające przesuwać zęby w pożądane pozycje.
Te maleńkie implanty są małe i tymczasowo mocowane do kości, aby pomóc utrzymać ząb na miejscu. Są usuwane, gdy zakończą swoją funkcję.
Wskazania do założenia implantu zębowego
Implanty stomatologiczne można wszczepić niemal każdemu pacjentowi.
Głównymi wymaganiami tego procesu są zdrowe dziąsła i tkanki przyzębia oraz wystarczająca ilość kości.
U osób ze zbyt małą kością implant może być niestabilny.
Osoby decydujące się na wszczepienie implantów zębowych muszą liczyć się z koniecznością regularnych wizyt u dentysty oraz szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej.
Czy implanty są bezpieczne?
Implanty dentystyczne służą do przenoszenia obciążenia z jedzenia na kość – kość, w którą są wkręcane. Implant ma gwintowaną powierzchnię i kształt walca, zwykle w postaci małych tytanowych śrub.
Lekarz umieszcza implant w kości szczęki pacjenta w miejscu brakującego zęba – dzięki czemu korzeń zęba zostaje odbudowany.
Aby w jamie ustnej pojawił się cały ząb, do implantu mocowana jest (przykręcana) korona odbudowy i dopiero wtedy możemy mówić o zastosowaniu implantu do odbudowy brakującego zęba.
Chirurdzy dentystyczni wykonujący zabiegi wszczepiania implantów mają możliwość uzupełnienia pojedynczych braków zębowych oraz leczenia braków zębowych.
Leczenie implantologiczne i uzależnienie od narkotyków nie idą w parze.
Narkomania to jedno z tych uzależnień, kiedy nie wkręcamy uzupełnień w postaci implantów.
W zależności od rodzaju leku zawarte w nim substancje działają szkodliwie na stan jamy ustnej i jej elementów.
W zaawansowanych stadiach całkowicie zniszczyliśmy zęby i przyzębie u uzależnionych pacjentów. Zęby są podatne na zaawansowaną próchnicę, a ich powierzchnie są wyszczerbione i wytarte przez bruksizm.
Ponadto dziąsła i błony śluzowe są często suche z powodu zmniejszonego wydzielania. Podczas badania zobaczyliśmy, że są zaczerwienione i zaognione.
Wówczas w tkance przyzębia pojawiają się patologiczne kieszonki i sączące się ropne wydzieliny.
Cała sytuacja nie skłania nas do podejmowania leczenia implantologicznego u pacjentów uzależnionych od narkotyków.
Ile kosztuje założenie implantu?
Na implantowanym zębie umieszczana jest właściwa praca odtwórcza imitująca widoczną część brakującego zęba.
Mogą to być specjalne mosty lub protezy stałe lub ruchome, które pacjent może swobodnie wyjmować z ust bez niczyjej pomocy.
Wykonywane są w laboratorium odtwórczym przez doświadczonego technika dentystycznego, który dba o zachowanie nawet najdrobniejszego detalu.
Wykorzystanie do tego celu wysokiej jakości materiałów, takich jak porcelana czy cyrkon, zapewnia doskonałą estetykę i trwałość na lata użytkowania przez pacjentów. Standardowo taki dodatek kosztuje 6000 zł, ale jest to cena orientacyjna.
Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego
Implanty dentystyczne nie zawsze są dostępnym rozwiązaniem dla konkretnego pacjenta.
Najczęstszymi przeciwwskazaniami do wszczepienia implantów są przewlekłe choroby mające wpływ na układ kostny lub odporność.
Lekarza dentystę należy poinformować o wszelkich schorzeniach, które mogą utrudniać zabieg lub powodować powikłania.
Jego rolą jest przeprowadzenie wywiadów podczas procedury planistycznej, która obejmuje nie tylko wywiad z pacjentem, ale również zbadanie stanu jamy ustnej i umówienie odpowiednich badań.
Jest mało prawdopodobne, aby implanty dentystyczne były umieszczane u dzieci i młodzieży, których tkanka kostna wciąż się rozwija.
W zależności od indywidualnej sprawności, najwcześniejsze implanty wykonuje się w wieku około 17 lub 18 lat.
Zazwyczaj zaleca się, aby pacjenci byli w wieku powyżej 20 lat, najlepiej powyżej 25 lat. Niestabilna cukrzyca – U pacjentów z cukrzycą istnieje zwiększone ryzyko infekcji pooperacyjnej i problemów z integracją implantu z tkanką kostną.
Po konsultacji ze stomatologiem i innymi specjalistami może się okazać, że wkręty da się założyć. Jednak kluczowym czynnikiem jest tutaj stabilizacja poziomu cukru we krwi.
Czy implanty zębowe są na całe życie
Implantologia to dziedzina, która nieustannie dynamicznie się rozwija i oferuje coraz lepsze rozwiązania, dzięki wysokiej jakości i trwałości nowoczesnych implantów. W wielu przypadkach są one nawet rozwiązaniem na całe życie. Kluczem jest dbanie o nie tak, jak o naturalne zęby.
W tym celu należy przestrzegać właściwej higieny jamy ustnej i regularnie chodzić na wizyty kontrolne. Warto też dwa razy w roku zadbać o profesjonalną higienę w gabinecie stomatologicznym. Samo wszczepienie implantu trwa krótko.
Wykonanie zabiegu przez lekarza implantologa zajmuje od kilku minut do godziny. Jednak 7-10 dni po implantacji pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną, podczas której dentysta sprawdza proces gojenia i zdejmuje szwy.
Proces zrastania się implantu z kością trwa od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie można skorzystać ze specjalistycznych tymczasowych wypełnień protetycznych.