Implanty

Implanty

Implanty dentystyczne to małe „śrubki”, których zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba. Wykonane są zwykle z tytanu, bardzo trwałej, bezpiecznej i bioobojętnej substancji, której unikalną właściwością jest osteointegracja, czyli fuzja z ludzką kością.

znieczuleniu miejscowymImplanty dentystyczne wkręcane są w kość szczęki w celu uzupełnienia brakujących zębów – po kilku miesiącach całkowicie zrastają się z kością i doskonale zastępują korzeń.

Następnie implanty można odbudować etapami – najczęściej korona pełnoceramiczna. Co musisz wiedzieć o implantach zębów?

Dlaczego warto wszczepić implanty zębów?

Implanty dentystyczne zastąpiły dotychczas stosowane metody odbudowy braków zębowych. Dzięki nim wielu pacjentów nie musi już nosić sztucznych protez, nawet po utracie wszystkich zębów (brak zębów).

korzeń zębaNie musi też szlifować zdrowych zębów, co ogranicza lukę pozostawioną przez brakujący ząb, jak to ma miejsce w przypadku najczęstszego rozwiązania – mostu, który zakłada koronę na ząb – słupek przylegający do brakującego zęba i między nimi Wstawia się między nimi przęsło, sztuczne zęby.

Implant odtwarza fizjologiczne warunki przenoszenia mocy podczas żucia pokarmu.

Są bardzo estetyczne i stanowią doskonałe podparcie dla tkanki policzkowej i wargowej.

zabiegu wszczepienia implantu Implanty nie zakłócają funkcji mowy i wymowy, co często stanowi problem dla pacjentów z protezami.

Zamiast tego odtwarzają naturalne warunki kontaktu języka z łukiem zębowym, podobnie jak własne zęby.

Zapewniają komfort i bezpieczeństwo w każdej sytuacji życia osobistego i zawodowego.

Nowoczesne techniki i materiały stosowane w implantologii potrafią odtworzyć najbardziej złożone niuanse estetyczne, dostosowując je do potrzeb i uśmiechu pacjenta

Dla kogo implanty zębów?

kości szczękiBrakujące zęby to duży problem. Może dotknąć każdego, kiedy najmniej się tego spodziewa.

Rozwiązania do sadzenia są często jedynym wyjściem z tego problemu.

Wszczepienie implantu nie tylko odbudowuje Twój pełny i naturalny ząb niskim kosztem, ale co najważniejsze jest bezbolesne.

Masz braki w uzębieniu? Chcesz poprawić swój uśmiech?

Oznacza to, że leczenie implantologiczne jest właśnie dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy straciłeś ząb w wyniku wypadku, choroby czy upływu czasu, warto uzupełnić braki.

jamie ustnej Pojedynczy brak zęba jest wskazaniem do wszczepienia implantu.

Stanowi alternatywę dla protez ruchomych, które wcześniej musiały być używane przez pacjentów.

Implanty dentystyczne pozwalają na odbudowę zębów zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie.

Dzięki rozwojowi stomatologii możesz wybrać implanty. Oczywiście można to zrobić po konsultacji z dentystą. 

Implanty zębowe z aktualnymi osiągnięciami stomatologicznymi mogą być wszczepiane każdej osobie dorosłej. Ważna jest jednak wcześniejsza ocena przez lekarza stanu kości, które chcemy wykorzystać do operacji.

Jakie są rodzaje implantów zębów?

jamie ustnej pacjentaNa rynku istnieje kilkanaście systemów implantologicznych.

Do najpopularniejszych należą: Szwajcaria, Niemcy, USA, Izrael i Korea Południowa.

Ich ceny są różne, a koszty marketingowe mają na nie większy wpływ niż koszty techniczne lub jakościowe.

Ponadto same implanty różnią się od siebie. Rodzaje implantów są zróżnicowane w zależności od sposobu ich umieszczenia, materiałów produkcyjnych, zakładanego czasu użytkowania, kształtu i rozmiaru oraz długości procesu wprowadzania.

Etapy leczenia implantologicznego

1. Wizyta u stomatologa

wszczepienie implantuPacjenci mają prawo wiedzieć, jaki będzie koszt przed wizytą u lekarza.

Rozpoczynając leczenie stomatolog musi postawić diagnozę, aby nie być zaskoczonym nieprzewidzianymi okolicznościami.

Na przykład, jeśli znajdzie głęboką dziurę w zębie i podejrzewa ewentualny kanał korzeniowy, musi o tym powiedzieć pacjentowi.

Lekarze muszą również wprowadzić pacjentów w „problemy dentystyczne” przed leczeniem. Można to zrobić za pomocą zdjęć rentgenowskich, a także obrazowania zewnątrzustnego kamerą.

Metody te służą również do przedstawienia sytuacji po zakończeniu leczenia. Pacjent będzie wtedy wiedział, ile faktycznie zapłacił.

proces gojeniaPowinieneś jednak znać kilka podstawowych informacji.

Termin „wszczepienie implantu” obejmuje kilka etapów, które należy wykonać przed operacją.

Po pierwsze – dokładna diagnostyka rentgenowska. Obecnie tzw. tomografia stożkowa.

Badanie z minimalną emisją promieniowania i maksymalną ilością informacji wymaganych do skutecznego i prawidłowego wykonania procedury.

2. Wszczepienie implantu

implant dentystycznyLeczenie składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wszczepienie implantu, gdzie tytanowe śruby są „wkręcane” w kość żuchwy lub szczęki.

Implanty są pokryte dziąsłami na miesiące, aby umożliwić im jak największe zlanie się z kością.

Pacjent może wtedy zastosować protezę tymczasową.

Niestety implanty są odrzucane przez organizm jako ciała obce. Dzieje się tak w około 10% przypadków. Często jednak zabieg można powtórzyć w tym samym miejscu po pewnym czasie. 

 

3. Wizyta kontrolna u implantologa

naturalne zębyDrugim krokiem jest zamontowanie ostatecznego uzupełnienia na śrubach tytanowych.

Wszczepiony implant zostaje odsłonięty, a leczenie jest kontynuowane kilka dni później, w miarę gojenia się rany.

Następnie można założyć korony porcelanowe, mosty protetyczne lub ruchome protezy zatrzaskowe. Coraz więcej pacjentów decyduje się na implanty.

4. Uzupełnianie protetyczne

implantów stomatologicznychProtezy to dział stomatologii zajmujący się odbudową prawidłowej funkcji i budowy całego układu szczękowo-szczękowego, w tym jamy ustnej z zębami, mięśni, nerwów oraz stawu skroniowo-żuchwowego.

W uzupełnieniach dentystycznych wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje uzupełnień: uzupełnienia stałe i uzupełnienia ruchome.

Różnią się sposobem umieszczenia w ustach. Pierwsze są mocowane na stałe, co oznacza, że są albo „przyklejane” do pozostałych zębów i implantu, albo przykręcane do implantu.

Oczywiście jest to miłe uproszczenie, ale – mam nadzieję – dobrze tłumaczy sytuację. Protezy ruchome to protezy, które pacjent może w każdej chwili wyjąć z ust.

Każda grupa składa się z innego rodzaju renowacji. Do grupy odbudów stałych należą: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, licówki, korony, mosty oraz uzupełnienia stałe oparte na implantach śródkostnych, czyli implantach. Na implantach można zakładać korony i mosty.

 

Ile kosztują implanty zębów?

jamy ustnejPodczas konsultacji pacjenci często zadają pytanie: Ile kosztuje pełny implant szczęki?

Aby podać ceny orientacyjne, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Po pierwsze, ważna jest liczba implantów potrzebnych do stabilnej rekonstrukcji osadzania – zazwyczaj stosuje się 2, 4 lub 6 implantów, w zależności od overdenture lub mostu, ale liczba ta może być zmniejszona lub zwiększona w zależności od złożoności sytuacji.

Biorąc pod uwagę, że koszt pojedynczego implantu wynosi 2950 zł, wartość tę należy przemnożyć przez ilość „śrub”.

Cena implantu nie zawiera kosztu odbudowy protetycznej, która będzie imitowała utracony ząb. Wynosi on od 9000 zł do 18000 zł – w zależności od ilości implantów, które zostaną zrekonstruowane.

Na cenę wpływa precyzyjny materiał, który mocuje protezę do każdego implantu, więc koszt protezy zależy od ilości implantów. Dla przykładu – proteza założona na 4 implanty będzie kosztować 26 800 zł, do ceny implantów doliczamy koszt uzupełniający.

365