Jak prawidłowo myć zęby?

Mycie zębów to jedna z tych czynności, które wykonujemy dość rutynowo każdego dnia, zwykle rano i wieczorem, właściwie odkąd sięgamy pamięcią. I choć mogłoby się wydawać, że każdy z nas codzienną higienę jamy ustnej ma opanowaną właściwie do perfekcji, okazuje się, że niestety, w większości nie wiemy jak prawidłowo myć zęby.

Nie znamy bowiem najlepszej techniki mycia zębów i często nie potrafimy docenić, jak istotną rolę odgrywa wybrana przez nas metoda. Tymczasem poprawne mycie zębów zapobiega przed próchnicą i innymi chorobami dziąseł i zębów. W związku z tym, jak czyścić zęby, by cieszyć się zdrowym, białym uśmiechem?

Poprawne mycie zębów

Zanim zaprezentujemy odpowiednią technikę mycia zębów oraz wyjaśnimy jak prawidłowo myć zęby, powinniśmy wiedzieć dlaczego jest to tak istotne. Otóż, poprawne mycie zębów to warunek konieczny do utrzymania właściwej higieny jamy ustnej.

Jeśli opanujemy zalecany przez stomatologów sposób szczotkowania zębów, możemy być pewni, że unikniemy wielu problemów, m.in. próchnicy, odkładającego się kamienia nazębnego oraz wielu chorób zębów oraz dziąseł. Wobec tego, naprawdę warto myć zęby według określonego schematu mycia zębów. Sprawdźmy wobec tego, na czym polega technika mycia zębów oraz jak czyścić zęby.

Technika mycia zębów

Niektórzy są zdania, że poprawne mycie zębów nie ma nic wspólnego z jakąś ustaloną techniką mycia zębów, że każdy z nas może myć zęby na swój własny sposób i nie ma w tym nic złego. Niestety, biorąc pod uwagę jak wiele osób rzeczywiście nie wie jak czyścić zęby, a co za tym idzie jak duże ilości pacjentów zgłaszają się do stomatologów z próchnicą itp., nie ma wątpliwości co do tego, że schemat mycia zębów jest potrzebny.

Szczególnie polecaną techniką mycia zębów jest tzw. technika obrotowo-wymiatająca. Zgodnie z nią, szczoteczkę należy ustawić pod katem 45 stopni do szyjek zębowych, po czym wykonywać ruch wymiatający, przy jednoczesnym ruchy wibrującym lub poprzecznie wibrującym – zawsze w kierunku powierzchni żujących. Oczywiście, trzeba przy tym pamiętać o kilku istotnych aspektach. Jak prawidłowo myć zęby?

Jak czyścić zęby?

Co prawda, wiemy już, jak ważne jest poprawne mycie zębów, a także jak prawidłowo myć zęby, tzn. według jakiej techniki mycia zębów warto dbać o higienę jamy ustnej. Jednak to nie wszystko. Musimy jeszcze pamiętać o kilku sztandarowych zasad. Jak czyścić zęby, by cieszyć się zdrowym, lśniąco-białym uśmiechem?

Najważniejsza jest dokładność. Wykonując wspomniane już ruchy obrotowo-wymiatające, starajmy się dotrzeć do każdego zakamarka. Warto ustalić sobie kolejność mycia zębów, partia po partii i powtarzać ruch co najmniej trzykrotnie. Przykładowo, możemy zaczynać od lewej dolnej strony, kolejno przechodzić do prawej dolnej, po czym do prawej górnej, ostatecznie zakończyć na lewej górnej.

Poza tym, musimy wiedzieć, że wywieranie nacisku to nic dobrego – zbyt mocne szczotkowanie zębów nie tylko nie jest skuteczniejsze, ale może wywoływać podrażnienia. W końcu, pamiętajmy, aby zęby myć zawsze po posiłku, a więc rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji.

699