Jak wyleczyć próchnicę?

Jedną z najczęściej spotykanych chorób zębów zdecydowanie jest próchnica. Choć początkowo może wydawać się niegroźna, nieleczona próchnica u dorosłych, jak i u dzieci prowadzi do poważnych stanów zapalnych i różnego rodzaju powikłań. W związku z tym, nie wolno jej lekceważyć, nawet w początkowym stadium.

Co to za choroba? Jak wyleczyć próchnicę? Na czym polega zwalczanie próchnicy? Czy leczenie dentystyczne u stomatologa jest w tym przypadku konieczne? I czy próchnicę zębów da się wyleczyć, czy jedynie zaleczyć?

Próchnica u dorosłych i dzieci

Nie ulega wątpliwości, że próchnica u dorosłych oraz dzieci to jedna z najpowszechniejszych chorób zębów. Najlepszym na to dowodem są statystyki. Według nich, próchnicę ma 95% ludzi powyżej 18 roku życia, i 50% dzieci i nastolatków. Nieleczona powoduje, że mnóstwo młodych ludzi u progu swej dorosłości ma braki w uzębieniu. Polega ona bowiem na stopniowym odwapnieniu i rozpadzie twardych tkanek zębów.

Szczególnie w przypadku kilkulatków winą obarcza się spożywane w nadmiarze słodycze. Poniekąd jest to prawda. Choć warto pamiętać, że czekolada, ciastka i cukierki to nie jedyna przyczyna próchnicy. Otóż próchnicę powodują głównie obecne w jamie ustnej, tolerujące kwaśne środowisko bakterie, które produkują kwasy organiczne i rozkładają cukry.

W związku z tym, do próchnicy przyczyniają się węglowodany, których nie da się przecież zupełnie wykluczyć z diety. Do tego, często dochodzi nieodpowiednia higiena. Wobec tego, czy zwalczanie próchnicy w ogóle ma sens? Czy próchnicę zębów da się wyleczyć, a jeśli tak – jak wyleczyć próchnicę?

Czy próchnicę zębów da się wyleczyć?

Skoro próchnica u dorosłych i dzieci jest tak częstym zjawiskiem, a do jej powstawania przyczynia się właściwie większość posiłków i produktów zjadanych każdego dnia, pojawia się pytanie o zwalczanie próchnicy. Czy to w ogóle możliwe? Czy próchnicę zębów da się wyleczyć?

Na szczęście tak! I jak to zwykle bywa w przypadku większości chorób, nie tylko zębów, im szybciej zauważymy pierwsze objaw próchnicy i udamy się do stomatologa, tym lepiej. Szybka reakcja nie tylko uchroni nas przed utratą uzębienia, ale też endodoncją, czyli leczeniem kanałowym. Wobec tego, jak wyleczyć próchnicę?

Zwalczanie próchnicy

Na szczęście ekstrakcja zęba i zaraz przed nią endodoncja to ostateczność jeśli chodzi o zwalczanie próchnicy. Zatem, jak wyleczyć próchnicę? Jeśli próchnica nie jest na tyle zaawansowana, a co za tym idzie ubytek jest niewielki, a miazga zęba zdrowa wystarczy zahamować proces odwapniania i rozpadu twardych tkanek zęba.

W zależności od stopnia zaawansowania, próchnicę leczy się przy wykorzystaniu ozonu, borowania, a jeśli próchnicą objęta jest również miazga zęba – poprzez leczenie kanałowe polegające na usunięciu chorej miazgi.

1226