Kiedy z dzieckiem do ortodonty?

Każdy rodzic z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna już od najmłodszych lat życia dziecka jest odpowiednia opieka zdrowotna. Poza regularnymi wizytami u pediatry, w zależności od indywidualnych potrzeb konieczne mogą okazać się również badania u takich specjalistów, jak logopeda, fizjoterapeuta czy stomatolog.

Prócz standardowego leczenia dentystycznego, warto postarać się też o konsultacje z ortodontą, ponieważ prawidłowy zgryz nie tylko rzutuje na wygląd naszych pociech, ale i na poczucie atrakcyjności, a przede wszystkim zdrowie. Wobec tego, kiedy z dzieckiem do ortodonty?

Jaki moment jest odpowiedni na pierwszą wizytę u ortodonty z dzieckiem? Co powinno wzbudzić naszą wątpliwość? Jakie są pierwsze oznaki wad zgryzu? Podpowiadamy, kiedy iść z dzieckiem do ortodonty!

Pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem

Jako że piękny uśmiech to nasza wizytówka już od lat dziecięcych, jako rodzice powinniśmy pamiętać o kontroli zgryzu swojej pociechy. Stan zębów należy oczywiście regularnie sprawdzać u stomatologa. Jednak i to może nie wystarczyć.

U dzieci dość powszechnym problemem są bowiem najrozmaitsze wady zgryzu. Stąd na pewnym etapie warto skonsultować się z ortodontą, który albo rozwieje nasze wątpliwości i stwierdzi, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, albo podejmie odpowiednie leczenie.

Kiedy iść z dzieckiem do ortodonty? O ile nie dzieje się nic szczególnego i lekarz dentysta nie zasugerował, że badanie ortodontyczne należy przeprowadzić jeszcze przed pojawieniem się pierwszych stałych zębów, pierwszą wizytę u ortodonty z dzieckiem warto zaplanować między 6 a 12 rokiem życia. W zależności od podejrzewanych wad zgryzu, leczenie ortodontyczne albo wdraża się u 5-7 letnich malców, albo później.

Kiedy iść z dzieckiem do ortodonty?

Co prawda wiemy już, że pierwszą wizytę u ortodonty z dzieckiem należy zaplanować gdzieś pomiędzy 6 a 12 rokiem życia, jednak kiedy dokładnie?

Kiedy iść z dzieckiem do ortodonty, by zapobiec poważnym wadom zgryzu i móc jak najszybciej wdrożyć konieczne leczenie? Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Co może świadczyć o problemie? Na wizytę u ortodonty należy się umówić w sytuacji, gdy zauważyliśmy, że nasza pociecha przez większość czasu ma rozchylone usta i oddycha przez usta, ma nawyk obgryzania paznokci bądź ssania palca, zgrzyta zębami, zaciska szczęki, kłopoty sprawiają jej takie czynności jak gryzienie i przeżuwanie, ma stłoczone zęby lub szpary między nimi, ma wady wymowy czy też asymetrię twarzy.

Wszystko to może świadczyć o wadach zgryzu i prowadzić do poważniejszych schorzeń.

Dlaczego pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem jest tak ważna?

Co prawda odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie postawione w tytule artykułu, czyli: „Kiedy z dzieckiem do ortodonty?”, warto jednak na koniec wspomnieć, dlaczego właściwie ta pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem jest tak ważna.

Otóż jeśli nasza pociecha ma jakąkolwiek wadę zgryzu, a nie zostanie ona skorygowana w odpowiednim momencie, w przyszłości może się okazać, że jest już za późno. Z czasem wada będzie się bowiem pogłębiała, a co za tym idzie jej leczenie stanie się mocno skomplikowane.

Oczywiście będzie też bardziej kosztowne. Stąd, niezależnie od tego, czy zaobserwowaliśmy wyraźnie niepokojące znaki, czy nie, warto udać się na kontrolę do ortodonty na etapie, gdy dziecku wypadają zęby mleczne i wyrastają stałe.

1370