Lakierowanie zębów

lakierowania zębówW dzisiejszych czasach kliniki stomatologiczne oferują szereg zabiegów mających na celu nie tylko wyleczenie chorych zębów czy korekcję zgryzu, ale również zapobieganie przed psuciem się, chorobami i przebarwieniami, a także ogólną poprawę kondycji i wyglądu zębów.

Jednym z zabiegów, któremu rzeczywiście warto poddawać się regularnie (kilka razy do roku) jest lakierowanie zębów. Niestety, wciąż wiele z nas ignoruje je czy po prostu zapomina o nim jest.

Co to jest lakierowanie zębów? Co to za zabieg? Na czym polega lakierowanie zębów? Jakich efektów można się spodziewać? Co daje lakierowanie zębów?

Co to jest lakierowanie zębów?

zębów mlecznychZacznijmy od początku, a więc co to jest lakierowanie zębów? Otóż jest to zabieg mający na celu dostarczenie zębom wysokich dawek fluoru, oczywiście w odpowiednim stężeniu.

Podczas codziennego mycia zębów w domu, a także poprzez dietę nie jesteśmy w stanie dostarczyć im tyle fluoru, ile faktycznie potrzebują.

Fluor jest natomiast niezbędny dla zdrowego, lśniącego uśmiechu, ponieważ zapobiega przed wytwarzaniem przez bakterie obecnie w jamie ustnej kwasów, które osłabiają szkliwo, czego następstwem jest próchnica.

lakierowaniu zębówKrótko mówiąc, lakierowanie zębów chroni je przed próchnicą. Wykonywane regularnie – najlepiej 2-4 razy do roku – może redukować próchnicę aż o 40%.

Wobec tego, na czym polega lakierowanie zębów, jaką metodą i narzędzia wykorzystuje? I co daje lakierowanie zębów?

Na czym polega lakierowanie zębów?

jamie ustnejSkoro wyjaśniliśmy już sobie co to jest lakierowanie zębów, pora na kolejne pytanie, a mianowicie na czym polega lakierowanie zębów.

Zabieg ten jest dość prosty, a na pewno bezbolesny.

Lakierowanie zębów u dzieci

Konieczne jest jednak uprzednie wyleczenie ewentualnych ubytków oraz oczyszczenie z kamienia. Lakierowanie zębów polega na nałożeniu na nie, przy pomocy specjalnej szpatułki lub pędzelka, cienkiej warstwy specjalnego preparatu (tzw. lakieru) zawierającego w sobie związki fluoru.

Lakier stopniowo zasycha na zębach i uwalnia fluor do szkliwa przez kilkanaście godzin po zabiegu. W związku z tym, co daje lakierowanie zębów? Jakich efektów należy się spodziewać?

Efekty lakierowania zębów?

jamie ustnejCo daje lakierowanie zębów? Jak już zostało wspomniane powyżej, przy okazji wyjaśniania co to jest lakierowanie zębów, zabieg ten przede wszystkim zapobiega przed próchnicą, która dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Zawarty w specjalnym lakierze fluor zmniejsza ilość wytwarzanych w jamie ustnej kwasów, które są bezpośrednią przyczyną psucia się zębów.

Systematyczne lakierowanie zębów zmniejsza próchnicę nawet o 40%. Poza tym, lakierowaniem zębów powinny zainteresować się osoby, które borykają się z kserostomią (zespołem suchości jamy ustnej) i nadwrażliwością zębów, a także pacjenci w trakcie leczenia ortodontycznego.

Zdrowy uśmiech

Lakierowanie zębów pomaga rozwiązań te problemy, natomiast u tych, którzy noszą aparata ortodontyczny – utrzymać zęby w zdrowiu.

961