Leczenie kanałowe inaczej endodoncja

Leczenie kanałowe inaczej endodoncja

Leczenie zębów nie należy do miłych czynności. Solidne leczenie kanałowe jest ważne, a ząb leczony w ten sposób może posłużyć jeszcze przez długi czas. Dentysta uchroni ząb przed wyrwaniem, a pacjentowi przyniesie ulgę od bólu.

 

Co to jest leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe jest kuracją zębów. W Szwecji czy Danii takie leczenie jest stosowane bardzo rzadko, w Polsce już częściej, aby unikać utraty naturalnego uzębienia. Po zakończeniu leczenia kanałowego ząb jest martwy, ale można korzystać z niego na co dzień.leczenie kanałowe zęba

Taka kuracja jest dość droga – leczenie jednego zęba w ten sposób kosztuje od kilkuset złotych, do 2000 czy 3000 złotych (leczenie kanałowe pod mikroskopem).

Dentysta sprawdza stan zęba i samodzielnie decyduje, czy zastosuje leczenie kanałowe. Jest to kuracja polegająca na otwarciu korony zęba oraz usunięciu całości miazgi zębowej ze środka zęba.

Czyszczone są bardzo dokładnie kanały zębowe, realizowana jest ich dezynfekcja. Zabieg jest kończony wypełnieniem pozostałej części zęba oraz zamknięciem jego korony. Zęby leczy się stosując mikroskop, narzędzia bardzo precyzyjne.

leczeniu kanałowymPoza tym w endodoncji stosuje się znieczulenie. Większość pacjentów nie wyobraża sobie leczenia kanałowego bez znieczulenia. Czasy leczenia bez znieczulenia już minęły.

Kuracja tego rodzaju częściej stosowana jest w przypadku młodzieży i dorosłych, szczególnie osób w średnim wieku.

Aczkolwiek leczenie kanałowe mleczaków u dzieci również jest wykonywane aby usuwać ogniska zapalne oraz leczyć choroby miazgi.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Aby stwierdzić, czy ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego lekarz stomatolog potrzebuje sprawdzenia reakcji na bodźce oraz badania radiologicznego.leczenie endodontyczne

Ząb jest najpierw badany dokładnie, podawane jest znieczulenie. Kolejny etap to dostanie się do kanałów poprzez koronę. Następnie usuwana jest miazga oraz oczyszczane i dezynfekowane kanały.

Leczenie kończy się wypełnieniem czystych kanałów specjalnym preparatem oraz nadbudowaniem korony, która mogła ulec zniszczeniu w wyniku choroby zęba.

Ile trwa leczenie endodontyczne?

Procedura w wielu gabinetach jest dość długotrwała – lecz w naszej klinice, jedna wizyta 1,5 H , przy asyście mikroskopu pozwoli przeleczyć nawet duży ząb i odbudować koronę. Jeśli nie ma medycznych przeciwskazań.

ząb wymaga leczenia kanałowegoWszystko zależy od stanu chorego zęba i tkanek go otaczających. Sporadycznie zdarza się, że potrzebna jest więcej niż jedna wizyta.

Niektórzy dentyści potrafią zrealizować takie leczenie podczas jednej wizyty, ale nie jest to norma.

Nasz doświadczony i dokładny endodonta wykona takie leczenie szybko i nie spowoduje problemów pacjentowi. Nie należy jednak buntować się, lecz trzeba doprowadzić takie kanałowe leczenie do końca, ponieważ ząb posłuży jeszcze przez kilka lat.

Nie należy oszczędzać i wybierać najtańszego gabinetu, lecz wybrać dobry gabinet, który zapewni najwyższą jakość i dokładność wykonywanego leczenia!

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Leczenie kanałowe jest konieczne zawsze wtedy, gdy ząb ma duży ubytek i nie można go leczyć tradycyjnymi metodami. Gdy próchnica wdarła się już w głąb i spowodowała stan zapalny miazgi.

leczeniu endodontycznymW naszej klinice stawiamy na ratowanie naturalnych zębów, jeśli zaś okażę się, że korzenie i korona są zbyt zniszczone należy taki ząb usunąć. Zapalenie miazgi zębowej bywa bardzo bolesne. Ząb wtedy jest wrażliwy, często występuje obrzęk a ból nie ustępuje samoistnie.

Leczenie nie jest przyjemne, ale konieczne. Jeśli pacjent nie zdecyduje się na nie, to w konsekwencji zapewnie będzie musiał usunąć ząb i zastąpić go implantem.

Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadkach gdy ułamie się ząb, gdy zetrze się ząb lub gdy próchnica jest bardzo zaawansowana.

Nieraz konieczne jest powtórne leczenie kanałowe kosztowne lecz ratowanie zęba to najważniejsza decyzja.

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

leczenie kanałowe zębówLeczenie kanałowe pod mikroskopem jest dość zaawansowane. Mikroskop pozwala dokładnie obejrzeć ząb oraz ocenić jego stan. Takie leczenie pozwala oszczędzić czas oraz pieniądze.

Nie potrzeba wielu wizyt w gabinecie stomatologicznym. Ząb w powiększeniu jest dużo lepiej widoczny, a dentysta może dokładnie go uzupełnić.

Stosuje się znieczulenie miejscowe, a sama procedura realizowana jest w pozycji prawie leżącej. Endodoncja z mikroskopem pozwala leczyć ząb szybko i bardzo skuteczne. Nawet bardzo mocno uszkodzony ząb da się naprawić wyleczyć z sukcesem pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa 1-2 godziny i w pełni odbywa się na jednej wizycie. Dokładność pracy stomatologa z mikroskopem pozwala uniknąć powikłań i powtórki leczenia.

dolegliwości bóloweJeśli pacjent ma do wyboru leczenie kanałowe pod mikroskopem lub kurację bez mikroskopu to powinien wybrać tę pierwszą.

Dokładnie opracowany ząb w naszej klinice wypełniamy ciekłą gutaperką, w ten sposób zapewniamy szczelność i możliwie najdłuższą trwałość zęba.

 

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Jest to procedura dość kosztowna – jej cena jest nie niższa niż 500 złotych, a może dochodzić nawet do 3500 złotych. Cena leczenia kanałowego jest dość wysoka, a zależy od tego ile jest korzeni oraz kanałów, od stopnia skomplikowania zabiegu, odbudowy zęba.

cena leczenie kanałowe zębaRekonstrukcja zęba  jest niezbędna w przypadku leczenia kanałowego. Czasem to tylko małe wypełnienie, czasem większa odbudowa korony zębowej.

Leczenie kanałowe jest ważną procedurą, ponieważ pozwala leczyć zęby nawet mocno zniszczone, starte czy ułamane.

Jeden ząb kanałowo leczy się przeważnie raz lub dwa, więcej razy takiego leczenia się nie stosuje. Im więcej kanałów, tym droższe jest leczenie.

Lekarz dentysta już na początku procedury powie jaki jest przewidywany koszt takiego leczenia. Cena leczenia kanałowego jest wysoka, a zależy od wyposażenia gabinetu w mikroskopy oraz nowoczesny sprzęt. Wiedza i doświadczenie stomatologa także przekładają się na cenę.ból zęba

Wypełnienia też mają różne ceny, zależnie od wielkości i używanych materiałów. Nie ma jednej ceny dla  leczenia kanałowego.

Podsumowując, solidne leczenie kanałowe pozwala ocalić ząb, ale i tak będzie on martwy. Dobrze wyleczony ząb prezentuje się doskonale i nie sprawia problemów.

Po wyleczeniu ból mija, a ząb nadal może spełniać swoje funkcje. Kanałowe leczenie jest dobrą procedurą stomatologiczną, którą należy stosować zawsze, gdy możliwe jest ocalenie zęba.

996