Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

leczeniu kanałowymKażdy z nas doskonale wie, że zęby stają się największym atrybutem i atutem, jednak tylko w momencie, kiedy są one w dobrej kondycji.

Niemniej jednak nawet w momencie, kiedy przykładamy dużą uwagę do ich pielęgnacji i używamy odpowiednich środków, nadal mogą przytrafić się schorzenia, które trzeba będzie wyleczyć.

leczenia kanałowegoW większości przypadków to właśnie leczenie kanałowe jest jedną z najskuteczniejszych metod, która powszechnie wykorzystywana jest w stomatologii.

Niemniej jednak na czym polega leczenie kanałowe i ile ono kosztuje?

Co to jest leczenie kanałowe?

leczenie kanałowe zębówLeczenie kanałowe jest powszechnie wykorzystywane w stomatologii w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Profesjonalnie jest to jedna z metod leczenia endodontycznego.

Głównym jego celem jest usunięcie z kanałów zębowych wspomnianej już miazgi, a także wykonania dokładnej, dokanałowej dezynfekcji.

Co więcej, podczas leczenia kanałowego, kanały zębowe są również dodatkowo wypełniane odpowiednimi substancjami, a sama korona kliniczna zęba jest szczelnie zabezpieczana i w razie potrzeby odbudowywania.

 

Jak wygląda leczenie endodontyczne?

dolegliwości bóloweWielu pacjentów bardzo obawia się leczenia kanałowego, gdyż błędnie uważają oni, że jest to związane z całkowitą utratą zęba.

Okazuje się jednak, że sytuacja przedstawia się całkowicie odwrotnie, a nie rzadko leczenie kanałowe, o ile jest odpowiednio przeprowadzone, może taki ząb uratować i uchronić przed dalszą dewastacją.

W pierwszej kolejności, kiedy pacjent stomatologiczny jest ból zębazakwalifikowany do leczenia kanałowego, musi wiedzieć, że jedyne co zostanie w całości usunięte to miazga zębowa.

Dlaczego to ją należy zlikwidować? Otóż to właśnie tam gromadzą się bakterie, a także toksyny, które są przez nie produkowane.

Kiedy miazga zęba zostanie usunięta, wówczas stomatolog przystępuje do procesu oczyszczania kanałów zębowych. Wykorzystuje się do tego odpowiedni środek odkażający, który jest substancją całkowicie biozgodną.

leczeniu endodontycznymCo więcej, w przebiegu leczenia kanałowego lekarz stomatolog poświęca uwagę temu, by precyzyjnie wykonać oczyszczenie zęba, tak by nie pozostała w nim żadna tkanka, która zmieniona jest chorobowo.

Wówczas zęby pacjenta zostaną zabezpieczone przed kolejnym zakażeniem, a także zapobiega się konieczności ponownego rozwiercania zęba.

Ile trwa leczenie kanałowe?

ząb wymaga leczenia kanałowegoPacjentom wizyta u stomatologa zwykle nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Wobec tego często zastanawiają się oni ile takie leczenie kanałowe trwa.

Czy w ogóle można przeprowadzić je w trakcie jednej wizyty?

Można śmiało powiedzieć, że głównie ze względu na bezpieczeństwo i względy higieniczne, stomatolodzy starają się zakończyć cały proces leczenia kanałowego już w trakcie jednej wizyty.

kanałów korzeniowychNiemniej jednak w zależności od rozległości stanu zapalnego, może zdarzyć się tak, że pacjent będzie musiał ponownie odwiedzić gabinet stomatologiczny, by procedura leczenia kanałowego mogła być kontynuowana.

Warto jednak wiedzieć, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, wówczas gdy oprócz samego zakażenia wnętrza zęba, pojawiają się także zmiany okołozębowe.

Kiedy leczenie endodontyczne jest konieczne?

etapy leczenia kanałowegoLeczenie kanałowe staje się koniecznością w momencie, kiedy zainfekowana została miazga zębowa. Co więcej, jest to jeden z powodów rozwoju próchnicy.

To właśnie w momencie, kiedy w wyniku pojawiającego się ubytku w zębie, dostają się do szczeliny bakterie, które następnie wnikają do wnętrza zęba.

Jeśli więc ubytek w zębie będzie zbyt głęboki, a co gorsza, lekarz wykryje tę nieprawidłowość zbyt późno, wówczas znacznie wzrasta konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego.

przebiega leczenie kanałoweWarto również pamiętać, że konieczność tego procesu zachodzi nawet w momencie, kiedy zapalenie zęba spowodowane jest wielokrotnym leczeniem polegającym na rozwiercaniu i uzupełnianiu ubytków w zębie.

Często konieczność leczenia kanałowego jest jednym ze sposobów na uratowanie zęba i zapobiega jego usunięciu.

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

leczenie zębówZasadniczo można powiedzieć, że leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem niezbyt różni się od tradycyjnej metody. W tym przypadku również stomatolog precyzyjnie oczyszcza i odkaża kanały zębowe, a także usuwa miazgę zęba.

Niemniej jednak największą różnicą jest to, że lekarz nie patrzy na zęba przez lusterko stomatologiczne, a korzysta ze specjalnego obiektywu mikroskopowego.

kanałów zębaDzięki temu pole operacyjne znacznie się zwiększa, a lekarz może dostrzec wszystkie, nawet najmniejsze nieprawidłowości.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem znacznie zwiększa precyzyjność przeprowadzonego procesu leczenia kanałowego, co oczywiście skutkuje jeszcze lepszymi efektami.

Bez odpowiedniego powiększenia niezwykle trudno będzie zlokalizować i oczyścić wszystkie kanały, gdyż posiadają one wiele rozgałęzień. Wówczas wykorzystanie obiektywu mikroskopowego pozwala na dokładne obejrzenie komory zęba i kanałów, które niezwykle ciężko jest dostrzec jedynie przy pomocy lusterka stomatologicznego.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Ostateczna cena leczenie kanałowego jest oczywiście uzależniona od cennika danej kliniki, a także od miasta, w którym się ona znajduje. 

Cennik

727