Są to uzupełnienia, które należy codziennie wyjmować i starannie oczyszczać. Jest wiele rodzajów takich uzupełnień – poczynając od protezy całkowitej, a kończąc na częściowych protezach ruchomych opartych na własnych zębach lub implantach, z różnymi systemami ich stabilizacji.
Zalety:
- w miarę ekonomiczne,
- szybkie w wykonaniu,
- łatwa naprawa,
- w niektórych przypadkach jest to jedyna możliwość uzupełnienia tkanki miękkiej oraz zębów.
Wady:
- konieczność ich codziennego wyjmowania,
- czasami występuje problem w ich stabilnym utrzymaniu na podłożu (pacjent odczuwa wtedy dyskomfort funkcjonalny oraz psychiczny),
- niektóre powodują duże zmiany w wyrostku kostnym, co znacznie utrudnia wykonanie np. implantacji w późniejszym terminie,
- estetyka.
Jak dbać o protezy ruchome?
Protezy uzupełniają ubytki w jamie ustnej, dlatego ich higiena jest równie ważna jak w przypadku zębów naturalnych. Od czego zacząć? Przede wszystkim należy pamiętać, że nieodpowiednia pielęgnacja protezy może doprowadzić do tego, że stanie się ona siedliskiem bakterii. Rozwojowi bakterii i grzybów sprzyja wilgotne środowisko, a to oznacza, że błędem jest zostawianie sztucznego uzębienia w szklance z wodą na noc, co czyni wiele osób. Po umyciu powinno się dokładnie wysuszyć protezę.
Prawidłowa higiena zapewni nie tylko estetyczny wygląd protezy, ale też zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej. Dlatego po każdym posiłku należy pamiętać o szczotkowaniu protezy lub też jej wypłukaniu pod bieżącą wodą. Należy przy tym używać specjalnych akcesoriów takich jak szczoteczka oraz pasty dedykowane protezom. Co ważne, protezy ruchome powinno się wymieniać co kilka lat, a chociaż raz w roku oddać ją do protetyka celem dokładnego, profesjonalnego wyczyszczenia.