Po co są gumki w aparacie ortodontycznym?

Aparaty ortodontyczne to jedna z popularniejszych metod korygowania wad zgryzu, takich jak: nieprawidłowe ułożenie zębów (stłoczenie, przerwy, asymetria), zgrzytanie zębami i ich ścieranie, odsłanianie się szyjek zębowych, bóle stawów żuchwowo-skroniowych czy też brak zębów stałych, późne ich pojawienie się lub zatrzymanie. U najmłodszych stosuje się zwykle tzw. aparaty ruchome, natomiast u młodzieży i dorosłych – stałe. Te drugie przykleja się na dłuższy okres czasu na zewnętrzne powierzchnie zębów (aparaty licowe) lub na powierzchnie podniebne i językowe (aparaty lingwalne). Poza zamkami (elementami przyklejanymi do zęba) istotną rolę odgrywają tzw. ligatury, nazywane powszechnie gumeczkami ortodontycznymi. Choć często są one kolorowe, przez co wydaje się, że stanowią swego rodzaju ozdobę aparatu, spełniają znacznie istotniejszą funkcję. Po co są gumki w aparacie ortodontycznym? Jakie jest ich zadanie? Wyjaśniamy do czego służą gumki w aparacie ortodontycznym!

Gumeczki ortodontyczne

Gumeczki ortodontyczne to zdecydowanie ulubiony element stałego aparatu większości dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Wszystko przez ogrom najrozmaitszych wzorów ligatur. Każda nowoczesna klinika dentystyczna i każdy ortodonta ma do zaoferowania młodym pacjentom (a także tym starszym) całą paletę kolorów gumeczek ortodontycznych. Według uznania można więc ozdobić swój zgryz ligaturami niebieskimi, zielonymi, żółtymi, czerwonymi, różowymi, srebrnymi czy przezroczystymi – do wyboru, do koloru. Nie trzeba przy tym martwić się o to, że barwa gumeczek ortodontycznych szybko nam się znudzi – i tak trzeba je regularnie wymieniać, zwykle na comiesięcznych wizytach u ortodonty. Wobec tego, nie ma się co dziwić, że wiele osób dostrzega jedynie ich walory estetyczne, nie mając przy tym pojęcia właściwie do czego służą gumki w aparacie ortodontycznym. Najwyższa zatem pora rozwiać wszelkie wątpliwości i raz na zawsze ustalić po co są gumki w aparacie ortodontycznym!

Do czego służą gumki w aparacie ortodontycznym?

Nie da się ukryć, że przed założeniem aparatu na stałe mało kto wie właściwie po co są gumki w aparacie ortodontycznym. Jaki jest ich cel? Czy są konieczne? Czym tak właściwie są gumeczki ortodontyczne? Ku zaskoczeniu wielu, są one niesamowicie ważne w procesie wyrównywania zgryzu przy pomocy aparatu właśnie. Bez nich wręcz niemożliwe byłoby prawidłowe mocowanie aparatu na zębach pacjenta, gdyż są one jednym z trzech najważniejszych jego elementów. To z ich pomocą do zamków aparatu przytwierdza się łuk ortodontyczny, popularnie nazywany po prostu drutem. Ligatury trzymają umieszczony w szczelinach zamków łuk, powstrzymują go przed przesuwaniem się oraz zapobiegają jego wypadaniu. Co istotne, gumeczki ortodontyczne po czasie zużywają się, dlatego, by spełniały swoją funkcję bez zarzutu konieczna jest ich wymiana już po upływie miesiąca.

6659