Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe to ratunek dla wszystkich tych, którzy z jakichś powodów mają braki w uzębieniu lub całkowicie stracili stałe zęby. Biorąc jednak pod uwagę, że na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju protez zębowych, a każdy z nas jest inny, ma inaczej zbudowaną szczękę i dziąsła, dopasowanie odpowiedniej jest kluczowe.

Źle dobrana proteza nie tylko nie będzie spełniała swojej funkcji, ale wręcz przeszkadzała, przyczyniała się do powstawania dyskomfortu, a nawet bólu. W związku z tym, warto zorientować się jakie są rodzaje protez zębowych.

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Brak zębów stałych powoduje wiele komplikacji, nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i samopoczucia. Wobec tego, problemu tego nie wolno nam ignorować. Zwłaszcza, że współczesna stomatologia, a dokładniej protetyka ma do zaoferowania wiele innowacyjnych rozwiązań na każdą kieszeń.

W dzisiejszych czasach każdy, kto zdecyduje się na uzupełnienie braków w uzębieniu, ma do wyboru różne rodzaje protez zębowych.

W zależności od przyjętego kryterium (rozmiar, materiał, sposób mocowania) wyróżnia się protezy częściowe i całkowite, akrylowe oraz porcelanowe i ceramiczne, a także ruchome i stałe. Protezy częściowe znajdują zastosowanie, w przypadku częściowej utraty uzębienia, natomiast całkowite, gdy pacjentowi nie pozostały już żadne zęby własne.

Protezy z akrylu to najtańsza, niestety niezbyt trwała opcja. Z kolei te porcelanowe i ceramiczne są droższe, za to zdecydowanie wyższej jakości. Protezy ruchome, jak sama nazwa wskazuje można wyciągać z jamy ustnej w dowolnym momencie, z kolei protezy stałe przytwierdza się na zawsze.

Rodzaje protez ruchomych

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć podczas wyboru protezy jest to, jaki rodzaj protezy zębowej – ruchomy czy stały będzie odpowiedniejszy. Wobec tego, rozpatrzmy obie propozycje. W pierwszej kolejności przeanalizujmy dostępne rodzaje protez ruchomych. Jeśli chodzi o rodzaje protez ruchomych, wyróżnia się protezy ruchome akrylowe, szkieletowe i nakładkowe.

Te pierwsze nakłada się pomiędzy zdrowe zęby i, jak wynika z relacji wielu użytkowników, początkowo ciężko się do nich przyzwyczaić. Z kolei protezy szkieletowe, dzięki temu, że wsparte na metalowej konstrukcji są stabilniejsze i szybsze w adaptacji.

W końcu ostatni rodzaj protez ruchomych, czyli protezy nakładkowe w przeciwieństwie do akrylowych i szkieletowych są mocowane na implantach, w związku z czym zarówno ich stabilność, jak i wygoda noszenia jest bardzo wysoka.

Protezy stałe

Skoro wiemy już, jakie rodzaje protez ruchomych stosuje się celem uzupełniania braków w uzębieniu, najwyższa pora, by omówić protezy stałe. Popularnie nazywane implantami są zdecydowanie bardziej komfortowe i łatwiejsze w adaptacji niż te ruchome.

Już po krótkim czasie użytkowania zapewniają naturalne odczucia przez co ciężko odróżnić je od naturalnych zębów. A wszystko za sprawą innowacyjnego mocowania – porcelanową bądź ceramiczną koronę zakłada się na śrubę, którą to wwierca się w strukturę kości.

To jednak oznacza, że na protezy stałe trzeba zdecydować się w miarę możliwości jak najszybciej po usunięciu zęba, gdyż po pewnym czasie kość zanika.

1728