Stan zapalny okostnej zęba

Stan zapalny okostnej zęba tak, jak większość chorób oraz infekcji w obrębie jamy ustnej niestety jest bardzo dokuczliwy i bolesny, a nieleczony może prowadzić do wielu powikłań. Zarówno objawy zapalenia okostnej zęba, jak i jego przyczyny mogą być różne. Co to jest zapalenie okostnej zęba? Po czym je rozpoznać? Jego mogą być źródła zapalenia okostnej zęba, przyczyny tego schorzenia?

Co to jest zapalenie okostnej zęba?

Co to jest zapalenie okostnej zęba i co odróżnia je od innych schorzeń zębowych? Przede wszystkim, nie sposób zrozumieć czym jest stan zapalny okostnej zęba, nie wiedząc czym jest okostna. Otóż, okostna to włóknista błona otaczająca kości, w tym przypadku zęby od zewnątrz, na nasze nieszczęście bardzo silnie unerwiona i unaczyniona. W okostnej znajdują się tzw. komórki kościotwórcze umożliwiające regenerację kości po ewentualnych uszkodzeniach. Natomiast, gdy w jamie ustnej dochodzi do podrażnienia okostnej, wówczas mamy do czynienia ze stanem zapalnym okostnej zęba. Niestety, objawy zapalenia okostnej zęba należą do tych najmniej przyjemnych. Co gorsze, do powstania stanu zapalnego okostnej zęba może przyczyniać się wiele, różnych czynników.

Objawy zapalenia okostnej zęba

Stan zapalny okostnej zęba powstaje w wyniku podrażnienia okostnej – błony otaczającej kość z zewnątrz. Pośród objawów zapalenia okostnej zęba przede wszystkim wymieniamy: nagły, bardzo silny ból, często promieniujący do całej głowy, uszu oraz szyi, podwyższoną temperaturę ciała, wystąpienie opuchlizny w miejscu infekcji. U niektórych pacjentów dodatkowo pojawia się obrzęk na wargach i policzku, sącząca się z zęba ropa czy też szczękościsk. Jeśli tylko z dnia na dzień, zupełnie niespodziewanie pojawi się ból zęba, który w ekspresowym tempie będzie narastał, to pierwszy znak, że dzieje się coś niedobrego i czym prędzej powinniśmy udać się do stomatologa. Stanu zapalenia okostnej zęba absolutnie nie wolno ignorować.

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny

Niestety wiele rozmaitych czynników może doprowadzić do zapalenia okostnej zęba. Przyczyny tego schorzenia w obrębie jamy ustnej są naprawdę różne, poczynając od próchnicy (oczywiście nieleczonej), poprzez nieprawidłowo wykonane leczenie endodontyczne bądź pozostawione resztki kości usuniętego zęba, kończąc na martwej miazdze zębowej, zgorzeli i stanach zapalnych tkanek okołowierzchołkowych zęba. Wszystko to niestety może skutkować stanem zapalnym okostnej zęba, a co za tym idzie uszkodzeniem okostnej, silnym, promieniującym bólem, gorączką, szczękościskiem itp. Wobec tego, nie wolno czekać, należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który zahamuje ten proces i postara się wyleczyć stan zapalny tak, by nie doszło do poważniejszych powikłań.

2084