Szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne

Co to jest szczoteczka soniczna do zębów?

Szczoteczka soniczna to rodzaj szczoteczki elektrycznej, a zarazem najnowsza forma dbania o czystość jamy ustnej. Obecnie uważana jest za najskuteczniejsze narzędzie do codziennego czyszczenia zębów.

codziennej higieny jamy ustnejJej działanie oparte jest na technologii sonicznej, która wykorzystuje właściwości fal dźwiękowych.

Standardowa szczoteczka soniczna wykonuje od 35 tyś. do nawet 45 tyś. ruchów na minutę, czym niemal siedmiokrotnie przewyższa szczoteczkę rotacyjną – dotychczasowego lidera w profilaktyce higieny jamy ustnej.

Dla porównania warto dodać, że tradycyjna szczoteczka do zębów wykonuje jedynie około 200 ruchów na minutę.

Jak działa szczoteczka soniczna?

soniczna szczoteczkaSzczoteczki soniczne swoje działanie opierają na wykorzystaniu fal dźwiękowych.

W główce szczoteczki znajduje się generator, który wytwarza fale o ściśle określonej częstotliwości.

To właśnie częstotliwość powyżej 260 Mhz wykazuje działania bakteriobójcze.

Wytwarzane przez szczoteczkę falę przenoszą się z włókien i wprawiają w drgania ślinę, która wraz z pastą do zębów (a właściwie powstałymi z niej mikro bąbelkami) czyści nawet najtrudniej dostępne miejsca.

Warto dodać, że taka technologia jest dla nas całkowicie bezpieczna.

Zalety szczoteczek sonicznych w codziennej pielęgnacji

szczoteczki elektryczneZ pewnością pierwszą i najważniejszą zaletą szczoteczki sonicznej jest możliwość dokładniejszego, w porównaniu do pozostałych rodzajów szczoteczek elektrycznych i manualnych, usuwania kamienia i płytki nazębnej.

Przez to, że szczoteczka soniczna wykorzystuje w swoim działaniu fale, jest w stanie oczyścić nawet najtrudniej dostępne miejsca znajdujące się w przestrzeni międzyzębowej.

higienę jamy ustnejDodatkowo technologia soniczna umożliwia nam bardziej delikatne szczotkowanie zębów, dzięki czemu dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo szkliwa oraz dziąseł.

Kolejną zaletą używania tej technologi jest bardziej ekonomiczne wykorzystanie pasty do zębów, która dzięki falom zostaje zamieniona w mikro bąbelki i tym samym rozprowadzona w całej jamie ustnej.

Szczoteczka soniczna

ranking szczoteczek sonicznychPoza tym szczoteczki soniczne oferują bardzo szeroką gamę dodatkowych funkcji ułatwiających codzienną higienę i pielęgnację jamy ustnej takich jak: badanie siły nacisku, różne tryby pracy, w tym tworzenie własnych, spersonalizowanych programów, czy nawet połączenie z aplikacją na telefon.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej bardzo praktycznej funkcji – większość szczoteczek sonicznych poinformuje cię o zbliżającej się konieczności wymiany końcówek. 

Należy je bowiem wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące. W przeciwnym wpadki szczoteczka straci swoje właściwości, a my odczujemy znaczący spadek jakości czyszczenia naszych zębów.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

szczoteczki sonicznePrzy wyborze szczoteczki sonicznej każdy z nas będzie kierował się własnym kluczem i zwracał uwagę na zupełnie inne parametry.

Niezależnie od tego warto jednak pochylić się nad ilością obrotów wykonywanych na minutę (im więcej, tym czyszczenie będzie dokładniejsze) oraz długością czasu pracy na baterii (im więcej cykli, tym rzadziej będziemy musieli pamiętać o ładowaniu szczoteczki).

Przy wyborze producenta nowej szczoteczki sonicznej dobrze jest zorientować się, jakie są koszty wymiennych końcówek – taka informacja może w przyszłość niejednokrotnie oszczędzić nam dużych nieprzyjemnych wydatków.

Ciekawą funkcją, którą oferują nam dostawcy szczoteczek sonicznych jest możliwość połączenia naszego urządzenia do aplikacji mobilnej na smartfona.

myć zęby szczoteczką sonicznąW ten sposób program analizuje dane zebrane przez naszą szczoteczkę, aby jeszcze lepiej dopasować program czyszczenie zębów do naszych indywidualnych potrzeb.

Szczoteczka soniczna funkcje, które zwiększają efektywność czyszczenia zębów

Wybór szczoteczki sonicznej daje nam dużo dodatkowych możliwości. Wśród nich z pewnością najważniejsza jest opcja tworzenia spersonalizowanego trybu czyszczenia, która pozwoli nam dopasować czas mycia oraz częstotliwość ruchów szczoteczki.

przypadku szczoteczek sonicznychPrawie każda szczoteczka soniczna wyposażona jest w funkcję kontroli czasu szczotkowania, która po upływie określonego czasu da nam sygnał, że możemy już zakończyć szczotkowanie.

Wiele producentów wyposaża swoje produkty również w funkcję, która informuje nas, że należy zmienić miejsce szczotkowania, gdy za długo skupiamy się nad jednym miejsce w jamie ustnej.

Prędkość szczoteczki sonicznej, czyli intensywność czyszczenia zębów

Nie trudno się domyślić, że im większa prędkość tym nasze zęby będą lepiej wyczyszczone. Czołowe szczoteczki soniczne osiągają prędkości od 35 tyś. do 45 tyś. obrotów  na minutę. Jest to wynik do 225 razy lepszy od szczoteczek manualnych

Tryby pracy szczoteczki sonicznej

szczoteczka elektrycznaProducenci szczoteczek sonicznych prześcigają się w tworzeniu nowych trybów pracy ich produktów, które mają jak najlepiej zadbać o nasze zęby.

Do najbardziej popularnych można zaliczyć tryb codziennego czyszczenia.

Jest do delikatny program, który trwa zazwyczaj do 2,5 minuty. Jego celem jest jak najdokładniejsze usunięcie osadów i zalegających w przestrzeniach międzyzębowych resztek jedzenia.

Kolejny charakterystyczny dla szczoteczek sonicznych tryb pracy to wybielanie, który szczególnie nadaje się dla osób pijących mocną czarną kawę, czy palących papierosy.

Szczoteczki soniczne

Jest to mocniejszy od poprzednika program, którego celem jest jak najintensywniejsze oczyszczenie zębów oraz usunięcie nagromadzonego kamienia i płytki nazębnej.

Gdy do tego trybu dobierzemy odpowiednią pastę wybielającą możemy spodziewać się dużo jaśniejszego uśmiechu w krótkim czasie.

Trzeci najpopularniejszy program to czyszczenie języka oraz dziąseł. Jest to delikatny tryb, którego celem jest usunięcie bakterii za pomocą fal o odpowiedniej częstotliwości. Ten tryb szczególnie pomaga zachować świeży oddech.

Funkcja kontroli siły nacisku szczoteczki

Obecnie prawie każda szczoteczka soniczna kontroluje siłę nacisku, z jaką myjesz swoje zęby. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych podrażnień dziąseł oraz nadmiernego ścierania szkliwa.

Gdy tylko siła nacisku będzie zbyt duża szczoteczka poinformuje cię o tym alarmem wibracyjnym lub dźwiękowym. 

Szczotkowanie z nieodpowiednią siłą może mieć negatywny wpływ na sprawność końcówek szczoteczki, a co za tym idzie na wzrost częstotliwości konieczności ich wymiany. 

Funkcja kontroli czasu

Standardem w wyposażeniu szczoteczek sonicznych jest funkcja kontroli czasu mycia zębów. Dzięki niej będziesz wiedział jak długo szczotkujesz zęby i nie skończysz za szybko. 

Wiele szczoteczek ma zaprogramowany czas optymalnego szczotkowania. Jest to zazwyczaj 2-2,5 minuty. Istnieją również szczoteczki, które pozwalają ten czas spersonalizować (szczególnie modele z dostępem do aplikacji mobilnej).

Aplikacje do szczoteczek sonicznych

Najdroższe modele szczoteczek mogą pochwalić się dostępem do aplikacji mobilnych. Dzięki temu będziesz wiedział jak długo i  z jaką siłą myłeś zęby.

Dane, które zbiera Twoja szczoteczka będą przesyłane do aplikacji mobilnej na twoim telefonie, a następnie analizowane i przedstawiane w postaci łatwych w odbiorze grafik.

Dowiesz się między innymi, którym miejscom jamy ustnej poświęcasz najwięcej uwagi, a nad którymi należałoby bardziej się postarać. 

Aplikacja stworzy również twój indywidualny profil użytkownika i dobierze najlepszy do ciebie program czyszczenia, tak aby osiągnąć jak najlepsze efekty. 

Funkcja monitorująca zużycie końcówki

Szczoteczki soniczne tak jak szczoteczki manualne ulegają zużyciu. Na szczęście w tym wypadku nie trzeba wymieniać całej szczoteczki, ale jednie końcówkę.

Szczoteczka poinformuje cię o konieczności wymiany wysyłając komunikat świetlny lub dźwiękowy.

Jeśli Twoja szczoteczka łączy się z aplikacją mobilną, to wtedy możesz spodziewać się powiadomienie push. Niektóre aplikacje bezpośrednio przekierują cię na stronę, na której będziesz mógł zamówić dodatkowe końcówki.

Niektóre szczoteczki wyposażone są dodatkowo w barwione włókna, gdy te całkowicie się odbarwią, jest to znak, że zbliża się pora wymiany główki na nową. 

Co ważne, pomimo niejednokrotnie niższej ceny nie warto kupować podrabianych główek szczoteczki tzw. zamienników, gdyż mogą one nie wykorzystywać w pełni potencjału naszej szczoteczki.

Pamiętaj, żeby końcówki wymieniać nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Nie jest to jednie kwestia higieny, ale nie wymieniane końcówki tracą zdolność do wytwarzania fal o najwyższych częstotliwościach. A co za tym idzie jakość czyszczenia spada. 

Jak myć zęby szczoteczka soniczną?

Technika mycia zębów szczoteczką soniczną nie różni się za bardzo od techniki mycia zębów szczoteczką manualną. Na główkę szczoteczki nakładamy porcje pasty (zwyczajowo wielkości ziarenka grochu), a następnie namaczamy ją letnią wodą.

Następnie zbliżamy szczoteczkę do powierzchni szkliwa. Pamiętaj, aby włączyć szczoteczkę dopiero po włożeniu jej do ust. Dzięki temu unikniesz zachlapania całej łazienki.

Gdy już włączysz szczoteczkę ustaw ją pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i przesuwaj po łuku zębowym.

Nie należy używać zbyt dużej siły, ponieważ to szczoteczka i wytwarzane przez nią fale są głównym czynnikiem myjącym nasze zęby.

Soniczna szczoteczka do zębów – zalety

Bezpieczna dla zębów i dziąseł

Łatwe użytkowanie

Mycie zębów nie musi być rutyną!

Dodatkowe funkcje szczoteczek sonicznych

Tryby pracy szczoteczki sonicznej

Łączność Bluetooth

Funkcja kontroli czasu szczotkowania

Szczoteczka soniczna – najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o szczoteczkę soniczną?

Jak czyścić szczoteczkę soniczną?

Jak często wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej?

Jaką pastę do szczoteczki sonicznej używać?

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Czy dzieci mogą używać szczoteczki sonicznej?

Co wyróżnia szczoteczki soniczne?

Jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej?

Czy przed zakupem warto sprawdzić ranking szczoteczek sonicznych?

Czy elektryczne szczoteczki są gorsze od sonicznych?

Czym wyróżnia się nowoczesna szczoteczka soniczna?

648