Zioła w stomatologii

„Renesans zielnika”

Na przestrzeni ostatnich kilku lat da się zauważyć, że zioła przeżywają swój „comeback” na całym świecie. Stają się symbolem bezpieczeństwa leczniczego i ekologii w środowisku. „Zioła” to określenie roślin, których używamy w medycynie ze względu na ich lecznicze właściwości, smak oraz zapach.
Wywary z ziół były z powodzeniem używane w stomatologii do czyszczenia zębów, likwidowania płytki bakteryjnej, zmniejszania stanów zapalnych tkanek miękkich, jako środki antyseptyczne, antywirusowe oraz przeciwbólowe. Pomocne są również w zapaleniu dziąseł i ozębnej ponieważ zwiększają odporność.
Używane są od wieków aby zapobiegać chorobom oraz pomagać w ich zwalczaniu. Zażywanie ziół może również pomagać w niwelowaniu działań ubocznych farmakoterapii, ale nie jest to jednoznaczne z tym, że takie skutki nie wystąpią. Płukanie ust naparami czy bardzo częste ich picie , może spowodować większe odkładanie się osadu czy kamienia na zębach, mogą nawet pojawiać się przebarwienia. Powinniśmy wiedzieć, że tak naprawdę tylko doświadczony i dobrze wyedukowany zielarz może zalecić nam odpowiednią terapię. Stosując je na własną rękę możemy sobie zaszkodzić, najprawdopodobniej w mniejszym stopniu niż standardowymi lekami, ale jednak…
Jak wyżej dało się zauważyć, nazwaliśmy leki „standardowymi”. Jednak pozostaje gdzieś (w większości z nas) ten podział (wprowadzony chyba przez firmy farmaceutyczne) na : leki tradycyjne oraz zioła, jako alternatywne leczenie. Nadal jednak wiemy bardzo mało o efektach ich działania w jamie ustnej, samych mechanizmach tych działań jak i o ewentualnych skutkach ubocznych.
Na rynku coraz częściej pojawiają się konwencjonalne leki otrzymywane z ziół, np. aspiryna (otrzymana z kory wierzby białej) czy Sudafed (z efedryną roślinną). Możemy więc być pewni, że badania trwają i ludzkość próbuje wykorzystać dary matki natury.
Wiemy już na pewno, że zioła mogą różnić się pod względem swojej mocy, dlatego tak ważne jest aby samemu nie wybierać ziół do leczenia. Mimo, że zielarstwo ma mniej skutków ubocznych oraz jest bezpieczniejsze niż konwencjonalne leki. Zawsze mogą one wystąpić, nigdy nie ignorujmy tego ryzyka. Korzystajmy z porad naszych lekarzy i specjalistów..
„Ziołowe powstanie” i ludzka chęć do poszerzania wiedzy o ziołolecznictwie to bardzo dobra wiadomość.
Istnieją rośliny lecznicze bardzo cenione przez współczesnych stomatologów stosowane pod różnymi postaciami. Oto część z nich:

  • szałwia
  • nagietek
  • arnika górska
  • dąb
  • rumianek pospolity
  • tymianek pospolity
  • mięta pieprzowa
  • aloes
  • tarczyca bajkalska

To nie wszystkie, ale ciekawe jest ile mamy bogactwa dookoła siebie. Zapewne od babci czy mamy również moglibyśmy dowiedzieć się czegoś o działaniu roślin… Warto zapytać!

3363