Leczenie wad zgryzu u dorosłych

Każdy z nas, niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego, indywidualnych preferencji, gustu marzy o pięknym uśmiechu. Rząd równych, białych zębów to najlepsza wizytówka, coś, dzięki czemu często jesteśmy postrzegani pozytywnie. Niestety, jednocześnie mało kto, faktycznie od dziecka może cieszyć się pięknymi zębami. Wprost przeciwnie, w większości prędzej czy później, oczywiście jeśli rzeczywiście nam na tym zależy, czeka nas korekta wad zgryzu, których można mnożyć wiele. Czy leczenie wad zgryzu u dorosłych jest możliwe i jeśli tak – na czym polega usuwanie wad zgryzu? Jaką rolę odgrywa w tym procesie ortodoncja? Kiedy konieczne jest operacyjne leczenie wad zgryzu?

Usuwanie wad zgryzu

Usuwanie wad zgryzu, pośród których wymieniamy: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz głęboki, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy, stłoczenia zębów i odseparowanie zębów, na szczęście jest możliwe właściwie w każdym wieku. Leczenie wad zgryzu u dorosłych, w zależności od konkretnej wady, stopnia zaawansowania i skomplikowania, a także indywidualnych warunków pacjenta oraz oczekiwanego efektu przeprowadza się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest korekta wad zgryzu w ramach leczenia ortodontycznego. Ortodoncja oferuje przede wszystkim aparaty ortodontyczne. Inną metodą jest operacyjne leczenie wad zgryzu. Ingerencja chirurgiczna jest konieczna w przypadku tych najbardziej zaawansowanych wad zgryzu.

Korekta wad zgryzu – leczenie ortodontyczne

W większości przypadków korektę wad zgryzu umożliwia ortodoncja, nierzadko przy wsparciu protetyki oraz implantologii. W zależności od rodzaju wady, a także stopnia jej zaawansowania do usuwania wad zgryzu wykorzystuje się aparaty ortodontyczne ruchome lub stałe. W leczeniu wad zgryzu u dorosłych, u których uzębienie stałe jest już w pełni wykształcone, zastosowanie znajdują głównie te drugie, czyli aparaty stałe. Dzięki nim korekta wad zgryzu, czy to w obrębie żuchwy, czy szczęki ma szansę być naprawdę precyzyjna. Oczywiście, trzeba założyć, że proces leczenia wad zgryzu u dorosłych wymaga czasu, nierzadko rozkłada się na długie miesiące, a nawet lata. Na szczęście efekty są tego warte.

Operacyjne leczenie wad zgryzu

Ortodoncja to zdecydowanie najpopularniejsza, choć nie jedyna metoda usuwania wad zgryzu. W mocno zaawansowanych przypadkach, często o podłożu genetycznym, korekta wad zgryzu jedynie poprzez aparat ortodontyczny bywa niemożliwa, a przynajmniej nieskuteczna. Ciężkie wady niestety wymagają operacyjnego leczenia wad zgryzu lub zastosowania zarówno chirurgii, jak i ortodoncji. Operacyjne leczenie wad zgryzu sprowadza się wówczas do korekcji kształtu i wzajemnych stosunków anatomicznych kości twarzoczaszki, powstałych w wyniku zaburzeń rozwoju żuchwy i/lub szczęki.

1251