Leczenie wad zgryzu u dorosłych

Każdy z nas, niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego, indywidualnych preferencji, gustu marzy o wady zgryzupięknym uśmiechu. Rząd równych, białych zębów to najlepsza wizytówka, coś, dzięki czemu często jesteśmy postrzegani pozytywnie.

Niestety, jednocześnie mało kto, faktycznie od dziecka może cieszyć się pięknymi zębami. Wprost przeciwnie, w większości prędzej czy później, oczywiście jeśli rzeczywiście nam na tym zależy, czeka nas korekta wad zgryzu, których można mnożyć wiele.

Czy leczenie wad zgryzu u dorosłych jest możliwe i jeśli tak – na czym polega usuwanie wad zgryzu? Jaką rolę odgrywa w tym procesie ortodoncja? Kiedy konieczne jest operacyjne leczenie wad zgryzu?

Usuwanie wad zgryzu

leczenie wady zgryzuUsuwanie wad zgryzu, pośród których wymieniamy: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz głęboki, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy, stłoczenia zębów i odseparowanie zębów, na szczęście jest możliwe właściwie w każdym wieku.

Leczenie wad zgryzu u dorosłych, w zależności od konkretnej wady, stopnia zaawansowania i skomplikowania, a także indywidualnych warunków pacjenta oraz oczekiwanego efektu przeprowadza się na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest korekta wad zgryzu w ramach leczenia ortodontycznego. Ortodoncja oferuje przede wszystkim aparaty ortodontyczne. Inną metodą jest operacyjne leczenie wad zgryzu. Ingerencja chirurgiczna jest konieczna w przypadku tych najbardziej zaawansowanych wad zgryzu.

Korekta wad zgryzu – leczenie ortodontyczne

aparatu ortodontycznegoW większości przypadków korektę wad zgryzu umożliwia ortodoncja, nierzadko przy wsparciu protetyki oraz implantologii.

W zależności od rodzaju wady, a także stopnia jej zaawansowania do usuwania wad zgryzu wykorzystuje się aparaty ortodontyczne ruchome lub stałe. W leczeniu wad zgryzu u dorosłych, u których uzębienie stałe jest już w pełni wykształcone, zastosowanie znajdują głównie te drugie, czyli aparaty stałe.

Dzięki nim korekta wad zgryzu, czy to w obrębie żuchwy, czy szczęki ma szansę być naprawdę precyzyjna. Oczywiście, trzeba założyć, że proces leczenia wad zgryzu u dorosłych wymaga czasu, nierzadko rozkłada się na długie miesiące, a nawet lata. Na szczęście efekty są tego warte.

Operacyjne leczenie wad zgryzu

leczenie stomatologiczneOrtodoncja to zdecydowanie najpopularniejsza, choć nie jedyna metoda usuwania wad zgryzu.

W mocno zaawansowanych przypadkach często o podłożu genetycznym korekta wad zgryzu jedynie poprzez aparat ortodontyczny bywa niemożliwa, a przynajmniej nieskuteczna.

Ciężkie wady niestety wymagają operacyjnego leczenia wad zgryzu lub zastosowania zarówno chirurgii, jak i ortodoncji.

Operacyjne leczenie wad zgryzu sprowadza się wówczas do korekcji kształtu i wzajemnych stosunków anatomicznych kości twarzoczaszki, powstałych w wyniku zaburzeń rozwoju żuchwy i/lub szczęki.

3573