Wady zgryzu u dorosłych

W dzisiejszych czasach, na szczęście, przywiązujemy coraz więcej uwagi do zębów – staramy się odpowiednio często i właściwie je myć oraz systematycznie odwiedzać dentystę.

W końcu piękny, zdrowy uśmiech to najlepsza wizytówka. Nic więc dziwnego, że tak dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie leczenie stomatologiczne mające na celu rekonstrukcję zwarcia. I rzeczywiście, okazuje się, że wady zgryzu u dorosłych to dość powszechny problem. Czym jest i jak rozpoznać nieprawidłowy zgryz u dorosłych? Jakie są rodzaje wad zgryzu?

Nieprawidłowy zgryz u dorosłych

Nieprawidłowy zgryz u dorosłych wywołują różnego rodzaju, najczęściej nieskorygowane w dzieciństwie wady zgryzu. U dorosłych takie schorzenia niestety mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia, ale też ogólny stan zdrowia.

Korekta nazywana fachowo rekonstrukcją zwarcia jest o tyle ważna, że nieprawidłowy zgryz u dorosłych może przyczyniać się do choroby okluzyjnej, chorób przyzębia i układu pokarmowego, bólów głowy i kręgosłupa. Do tego, dochodzi jeszcze kiepskie samopoczucie i brak pewności siebie wywołany kompleksem na punkcie wyraźnej wady zgryzu.

U dorosłych na szczęście wciąż możliwe jest leczenie. Współczesne kliniki stomatologiczne, mają naprawdę wiele do zaoferowania jeśli chodzi o rekonstrukcję zwarcia, więc na pewno warto wziąć to pod uwagę i skorzystać. Zanim jednak omówimy sobie na czym polega taka rekonstrukcja zwarcia, dobrze byłoby wyjaśnić podstawowe rodzaje wad zgryzu.

Rodzaje wad zgryzu

Nieprawidłowy zgryz u dorosłych przybiera różne formy. Wymienia się siedem podstawowych rodzajów wad zgryzu, a mianowicie: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz głęboki, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy, stłoczenia zębów oraz odseparowanie zębów.

Tyłozgryz to zdecydowanie najpopularniejsza spośród wad zgryzu u dorosłych. W tym przypadku zęby górne i dolne nie stykają się, ponieważ łuk dolny jest cofnięty względem górnego. Z odwrotną sytuacją mamy natomiast do czynienia w przodozgryzie – tutaj to dolny łuk zębów zachodzi na górny.

Natomiast w zgryzie głębokim, górne zęby bardzo mocno zachodzą na dolne pokrywając je w 2/3 ich wysokości. Z kolei w zgryzie otwartym zęby nie stykają się ze sobą w ogóle, przez co powstaje utrudniający gryzienie prześwit, nazywany szparą niedogryzową.

W zgryzie krzyżowym zaś, zęby dolne zachodzą na górne w całym łuku zębowym lub na niektórych odcinkach. Ze stłoczeniem zębów mamy do czynienia, gdy zęby są zbyt duże w stosunku do zębodołów – w szczęce i żuchwie nie ma dla nich miejsca, przez co wyrastają pod niewłaściwym kątem, źle obrócone itp.

W końcu, ostatni rodzaj wad zgryzu, czyli zęby odseparowane to odwrotność stłoczenia – tu jest za dużo miejsca na niewielkie zęby, przez co między nimi są wyraźne szpary. Na szczęście, właściwie każdy nieprawidłowy zgryz u dorosłych da się skorygować, co umożliwiają nowoczesne, innowacyjne metody rekonstrukcji zwarcia.

4226