Co to jest paradontoza?

Istnieje wiele chorób zębów oraz dziąseł. Jedną z najpowszechniejszych zdecydowanie jest paradontoza, która dotyka blisko 70% Polaków w ogóle i prawie 90% osób po 45 roku życia. Co to jest paradontoza, co zaliczamy do objawów paradontozy, a także jakie są przyczyny paradontozy? Warto znać odpowiedź na każde z tych pytań, ponieważ paradontozie da się zapobiegać, natomiast szybko wykrytą zdecydowanie łatwiej zahamować i wyleczyć.

Paradontoza – co to jest?

Zanim wskażemy sobie objawy paradontozy i podamyjakie są przyczyny paradontozy, powinniśmy wiedzieć co to jest paradontoza. Otóż, jak zostało już wspomniane jest to choroba, a właściwie infekcja atakująca tkanki przyzębia i skutkująca stanem zapalnym. Krótko mówiąc, paradontoza to zapalenie przyzębia czy też stan zapalny dziąseł. Niestety, choć mogłoby się wydawać, że to nic poważnego – przecież w większości przypadków stany zapalne łatwo wyleczyć – okazuje się, że paradontoza może prowadzić do różnych powikłań. Co najgorsze, niezauważona w porę, zignorowana, nieleczona ostatecznie kończy się rozchwianiem i wypadaniem zębów.

Objawy paradontozy

Skoro mamy już podstawową wiedzę na temat paradontozy – co to jest za choroba i czym grozi, najwyższa pora zapoznać się z typowymi objawami paradontozy. Ich znajomość umożliwia bowiem uniknąć wielu powikłań, zahamować, a nawet wyleczyć zapalenie. Otóż, klasycznymi objawami paradontozy, które zwykle pojawiają się jako pierwsze jest rozpulchnienie i krwawienie dziąseł. Co ciekawe, często przebiega ono bezboleśnie, co nie oznacza, że możemy je zignorować. Wprost przeciwnie, należy tak szybko, jak to tylko możliwe udać się do stomatologa. Kolejnymi objawami paradontozy, jakich należy się spodziewać są bowiem: zmiana koloru dziąseł na ciemnoczerwony, a nawet fioletowy, zanikanie dziąseł, odsłanianie się szyjek zębowych, nadwrażliwość zębów na zimne, gorące, kwaśne napoje i posiłki, a także tworzenie się tzw. kieszonek przydziąsłowych, w których zalegają resztki jedzenia, a co za tym idzie – namnażają się bakterię. A strong>jakie są przyczyny paradontozy?

Jakie są przyczyny paradontozy?

Co prawda, wiemy już co to jest paradontoza, a także potrafimy rozpoznać objawy paradontozy. Jeśli jednak chcemy jej zapobiegać musimy jeszcze być świadomi tego, co ją wywołuje. Wobec tego, jakie są przyczyny paradontozy? W większości przypadków paradontozę wywołuje nieprawidłowe szczotkowanie zębów, zła higiena, gromadzący się na powierzchni zębów, nieusuwany regularnie kamień nazębny. Poza tym, rozwojowi paradontozy sprzyjają również infekcje w jamie ustnej, choroby przewlekłe typu cukrzyca, spadki odporności organizmu, urazy mechaniczne dziąseł. Często też okazuje się, że paradontozę odziedziczyliśmy po swoich rodzicach i/lub dziadkach.

796