Implant zęba

Implant zęba za i przeciw

leczenie implantologicznePiękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna.

Ubytki zębowe są bardzo niebezpieczne i destabilizują harmonię w jamie ustnej.

Mogą one powstawać na skutek różnych zdarzeń mechanicznych, np. wypadków czy też wskutek chorób.

Na całe szczęście stomatologia to taka dziedzina nauki, która ciągle się rozwija i poszukuje coraz to nowych metod leczenia przy zachowaniu komfortu dla pacjenta.

implanty zębówJedną z nich są implanty zębowe, dzięki którym można szybko i efektownie odbudować utracone zęby w sposób całkowicie bezpieczny i komfortowy.

Co to są implanty zębowe?

Implanty to niewielkich rozmiarów tytanowe śruby, które po zabiegu wszczepienia w kość szczęki, zastępują naturalny korzeń zęba.

Na nim zamontowana zostaje korona ceramiczna lub porcelanowa, która jest dobierana według odcienia naturalnych zębów pacjenta tak, aby idealnie wtopić się w pozostałe zęby.

Dlaczego warto odbudowywać braki zębowe?

zabieg wszczepienia implantuJak najszybciej po utracie zęba należy podjąć odpowiednie kroki celem jego uzupełnienia.

Brak zęba powoduje przede wszystkim utratę stabilizacji zębów sąsiednich.

Należy pamiętać, że zęby są dla siebie wzajemnym oparciem. Jeśli ubytek szybko nie zostanie uzupełniony, to nastąpi przesuwanie się pozostałych zębów.

Wiąże się to również z możliwością jeszcze większej infekcji bakteryjnej, występowania chorób przyzębia, a nawet utratą kolejnych zębów.

Utrata zęba rozpoczyna niebezpieczny proces zaniku kości. Jeśli nie zostanie on w porę zatrzymany, może spowodować osłabienie się zębów i doprowadzić do szybszej utraty kolejnych.

wszczepienie implantuUtrata zębów może przyczyniać się w skrajnych wypadkach także do zmiany rysów twarzy poprzez np. osłabienie tkanek policzków.

W jaki sposób wszczepia się implant zęba?

Implantacja zęba odbywa się w trzech etapach.

  • Po pierwsze rozpoczyna się od wszczepienia samego implantu zęba – sztucznego korzenia,
  • kolejnym krokiem jest wkręcenie śruby gojącej,
  • ostatnim etapem jest zamocowanie w samym implancie korony, czyli sztucznego zęba.

wszczepienie implantu zębaSam implant konieczne musi zrosnąć się z kością, a powstała rana całkiem wygoić, nim lekarz będzie mógł podjąć się wykonywania kolejnych czynności.

Sam proces gojenia może trwać nawet do kilku miesięcy. Należy wówczas uzbroić się w cierpliwość, gdyż implant nie da rady się przyjąć, jeśli sama kość szczęki nie jest odpowiednio mocna.

Implant zęba – jak wygląda zabieg?

zabiegu implantacjiPrzed przystąpieniem do zabiegu, pierwszym krokiem obowiązkowo jest konsultacja ze specjalistą.

Pozwala ona na weryfikacje, czy aby nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania do rozpoczęcia leczenia.

Jeśli wszystko jest w porządku i wywiad lekarski pozwoli na przeprowadzenie leczenia, to przechodzi się do wykonania zabiegu.

Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym, a dzięki temu, że jego dawka zostaje indywidualnie dobrana do pacjenta, nie odczuwa on żadnego bólu.

wszczepiony implantPo podaniu znieczulenia nacinane zostaje dziąsło i następuje jego delikatne rozsunięcie. Następnie nawierca się otwór i wprowadzony do niego zostaje implant.

Ostatnim krokiem jest założenie szwów.

Cały zabieg jest procesem niezwykle precyzyjnym i do jego przeprowadzenia używa się specjalnego mikroskopu. Cały zabieg jest dosyć szybkim procesem i trwa około 30 minut.

Kiedy warto sięgnąć po implant zęba?

Po implant warto sięgnąć jak najszybciej po wystąpieniu ubytku.

Co ważne, skorzystać z implantów mogą nie tylko pacjenci borykający się z pojedynczymi ubytkami, ale również ci, którzy nie mają większości bądź całości uzębienia.

zabiegu wszczepienia implantuImplanty to świetna alternatywa dla często niewygodnych i nie komfortowych protez zębowych.

Dlaczego implanty zębowe są takie drogie?

Faktycznie, usługa wykonania implantów zębowych nie należy do najtańszych metod leczenia.

Dzieje się tak, ponieważ materiały, z których wykonane są implanty muszą być najwyższej jakości i pochodzić ze sprawdzonych, atestowanych źródeł. Obecnie stosuje się dwa rodzaje implantów:

  • tytanowe,
  • cyrkonowe – implanty zębowe bez metalu.

Ich wysoka cena wiąże się z kosztem samych surowców, a nie są one tanie.

leczenia implantologicznegoNa ostateczny koszt składają się, oprócz ceny implantów, narzędzie niezbędne do wykonania leczenia oraz wynagrodzenie dla lekarza.

Co więcej, wszystkie używane materiały, muszą być atestowane, najwyższej jakości i pochodzić z pewnego źródła.

Dlatego też widząc niską cenę za tego typu usługę należy się zastanowić czy na pewno chcemy ryzykować własnym zdrowiem.

Jak przebiega proces leczenia?

Najpopularniejsze, to wieloetapowe leczenie polegające na wkręceniu implantu w kość tak, aby znalazł się on w pożądanej przez lekarza pozycji.

Implant, który odtwarza korzeń zęba chowa się pod dziąsłem, aby w przeciągu kilku miesięcy mógł proces integracji implantuzrosnąć się z kością i stać się stabilnym.

Aż do tego czasu, zamocowana zostaje tymczasowa korona, która ukrywa braki uzębienia.

W okresie od 3 do 6 miesięcy następuje odsłonięcie powierzchni implantu i wkręcenie śruby gojącej, dzięki której regeneruje się błona śluzowa.

Ostatecznym etapem jest założenie właściwej korony zęba. Uzyskana jest ona poprzez wycisk, który pobrany zostaje na pierwszej wizycie. Musi ona idealnie odzwierciedlać ząb, dlatego też jest dobierana kształtem i odcieniem pozostałych zębów.

Występują również tzw. implanty natychmiastowe, które umieszcza się w dziąśle bezpośrednio po utworzeniu się ubytku.

Czy implanty zębowe są bezpieczne?

miejscu planowanej implantacjiImplanty to jak najbardziej bezpieczna dla pacjenta opcja, dzięki której niweluje się braki w uzębieniu.

Tylko w skrajnych i rzadkich przypadkach zdarza się, że implant nie zrósł się z kością i konieczne jest jego wycięcie.

Pamiętać należy, że zabieg ten musi zostać przeprowadzony przez doświadczonego lekarza, z wykorzystaniem materiałów wysokiej jakości.

Dodatkowo po zabiegu umieszczenia implantów, konieczne jest, aby przestrzegać wszystkich wytycznych dotyczących higieny, które zostaną przekazane przez stomatologa.

Czy na długo wystarczą implanty zębowe?

Pacjenci często zastanawiają się, jaką żywotność mają implanty zębowe. Jeśli dba się o prawidłową higienę wszczepieniu implantujamy ustnej, przestrzega zasad przekazanych przez lekarza oraz regularnie odwiedza gabinet lekarski, można być spokojnym Implanty starczają na całe życie.

Implant zęba – dla kogo?

Zabieg implantacji wykonywany jest w przypadku utraty pojedynczego zęba, jak i większej ilości uzębienia.

Ograniczeniem tak naprawdę może być wiek pacjenta. U młodych ludzi konieczne jest, aby zabieg został przeprowadzony dopiero po zakończeniu wzrostu kości.

U seniorów przeszkodą zaś może być osteoporoza. Innymi przykładowymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia tego zabiegu mogą być:

·       urazy jamy ustnej,

·       występujące choroby nowotworowe,

·       cukrzyca,

·       pojawiająca się alergia na użyte materiały,

·       choroby układu krążenia,

·       alkoholizm,

·       narkomania.

Czynnikiem warunkującym wykonanie zabiegu jest konsultacja z lekarzem. Tylko na tej podstawie będzie można stwierdzić, czy zabieg da się skutecznie przeprowadzić.

Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia?

Implanty praktycznie zastąpiły inne metody leczenia braku uzębienia.

leczeniu implantologicznymMożna z nich korzystać nawet w skrajnych przypadkach bezzębia i nie trzeba czuć się niekomfortowo, jak podczas noszenia protezy.

Nie trzeba także narażać pozostałych, zdrowych zębów na szlifowanie, jak miało to miejsce w dotychczas najpopularniejszej metodzie – zakładania mostu.

Kolejnym atutem implantów jest ich estetyka. Dodatkowo nie funkcji mowy, co często się zdarza przy protezach. I idealnie podpierają tkanki policzków oraz warg.

Zapewniają one poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Dzięki najnowszym technologiom można wyleczyć nawet najbardziej skomplikowane przypadki braku uzębienia.

Aktualnie wykorzystywane w stomatologii metody umożliwiają posiadanie nienagannego i pięknego, a co za tym idzie pełnego uśmiechu.

Dzięki implantom zębowym można całkowicie bezpiecznie wypełnić wszelkie brakujące ubytki, jednocześnie ciesząc się naturalną estetyką zabiegu.

Dzięki wysokiej jakości i trwałości ma się pewność, że będą idealnie spełniać swoją rolę do końca życia pacjenta i niepotrzebne będzie ich wymienianie lub usuwanie.

Zalety implantów zębowych

Trwałość i wytrzymałość

Implanty zębowe, będące trwałym rozwiązaniem, mogą służyć pacjentom przez wiele lat, a nawet dekady, bez potrzeby wymiany. Są one projektowane, aby wytrzymać codzienne obciążenia, takie jak gryzienie i żucie, co czyni je bardzo wytrzymałymi.

Ochrona zdrowia kostnego

W przeciwieństwie do mostów czy protez, implanty zębowe stymulują i zachowują zdrowie kości szczęki, ponieważ są bezpośrednio zakotwiczone w kości. Dzięki temu zapobiegają one zanikowi kości, który często występuje po utracie zębów.

Estetyka i funkcjonalność

Implanty zębowe wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby, przywracając pacjentom naturalny wygląd uśmiechu oraz umożliwiając normalne jedzenie i mówienie bez dyskomfortu.

 

Potencjalne wady implantów zębowych

Koszty

Jedną z głównych wad implantów zębowych są ich wysokie koszty początkowe. Mimo że mogą być one ekonomicznie opłacalne w długoterminowej perspektywie, początkowa inwestycja jest znacząca.

Proces leczenia

Proces leczenia jest dłuższy i może wymagać kilku wizyt u specjalisty oraz czasu na zintegrowanie implantu z kością, co dla niektórych pacjentów może być uciążliwe.

Ryzyko powikłań

Jak każda procedura medyczna, także implantacja zębów wiąże się z pewnym ryzykiem. Może dojść do infekcji, uszkodzenia nerwów, a także odrzucenia implantu przez organizm.

2407